IPN nawiązał współpracę z Muzeum Historii Rosji

Umowa dotyczy działań naukowo-badawczych, kulturalnych, edukacyjnych, a także wymiany doświadczeń.

2012-10-23, 15:34

IPN nawiązał współpracę z Muzeum Historii Rosji

Posłuchaj

Łukasz Kamiński, prezes IPN, (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Umowa nie dotyczy natomiast badań nad zbrodnią katyńską - podkreśla prezes IPN, Łukasz Kamiński. Ma ona wymiar edukacyjno-muzealny, a sprawy związane ze śledztwem toczą się w innym wymiarze i nie ma w porozumieniu słowa o dostępie do dokumentów.

Dyrektor Muzeum Historii - rosyjskiego odpowiednika IPN - Siergiej Archangiełow tłumaczy z kolei, że jeżeli jakiekolwiek materiały wiązane ze zbrodnią katyńską zostaną odnalezione w magazynach muzeum, to trafią do Polski.
- IPN to największa instytucja polska, która zajmuje się zbrodnią katyńską - przypomina prezes Łukasz Kamiński. W jego opinii warto starać się, by dokonania Instytutu mogły być prezentowane w Rosji.

- Katyń i Miednoje to także miejsca kaźni Rosjan - przypomina dyrektor Siergiej Archangiełow. Dlatego już od kilku lat trwają prace nad zbieraniem materiałów dokumentalnych. Państwowe Centralne Muzeum Współczesnej Historii Rosji jest zainteresowane polskimi metodami badań nad ofiarami zbrodni komunistycznych, m. in. z wykorzystywaniem DNA.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

REKLAMA

IAR, to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej