Szybkie pieniądze? Uważaj możesz tego żałować
Pół roku temu Pani Anna zaciągnęła pożyczkę na zakup lodówki w wysokości 1000 zł. Potem dostała informację, że złożony przez nią weksel in blanco został wypełniony przez firmę pożyczkową na kwotę 19 310 zł.
2012-11-27, 11:10
Posłuchaj
To tylko jedna z wielu historii osób, które zbyt łatwowiernie podpisały umowy szybkiej pożyczki. Właśnie przed takimi sytuacjami przestrzega kampania społeczna „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na ryzyka związane z zawieraniem umów finansowych, w tym przede wszystkim z zaciąganiem wysoko oprocentowanych krótkoterminowych pożyczek, tzw. „chwilówek”, oraz z korzystaniem z usług finansowych, które nie podlegają szczególnemu nadzorowi państwa.
- Celem kampanii jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na niebezpieczeństwa związane z zaciąganiem krótkoterminowych pożyczek na wysoki procent. Ci, którzy decydują się na skorzystanie z pozornie „łatwej gotówki” w instytucji nie podlegającej nadzorowi państwa, często nie zdają sobie sprawy, że wpadają w ręce lichwiarzy. Pożyczenie od nich nawet drobnej sumy może prowadzić w skrajnych przypadkach do utraty dorobku całego życia i osobistych tragedii. Chcemy, aby osoby, które zastanawiają się nad wzięciem „szybkiej gotówki”, czyniły to w sposób świadomy. Termin kampanii nie jest przypadkowy – w okresie przedświątecznym każdy z nas spotyka się z agresywnymi reklamami łatwych pożyczek na wysoki procent – mówi prof. Marek Belka, prezes NBP.
Zobacz jak w prosty sposób ustrzec się katastrofy finansowej:
Akcja promuje cztery zasady bezpiecznego pożyczania:
REKLAMA
1. Sprawdź wiarygodność firmy. Listę podmiotów objętych nadzorem finansowym można znaleźć na stronie: www.knf.gov.pl lub na stronie internetowej kampanii: www.zanim-podpiszesz.pl, a także sprawdzić pod bezpłatnym numerem infolinii: 800 290 479.
2. Policz całkowity koszt pożyczki. Sprawdź jaka jest całkowita kwota do zapłaty. Każdy podmiot udzielający pożyczki zobowiązany jest do poinformowania o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania pożyczki (RRSO) oraz o całkowitej kwocie do zapłaty. Jeśli masz kłopoty z uzyskaniem takiej informacji, możesz samodzielnie policzyć koszt pożyczki za pomocą kalkulatora dostępnego na stronie internetowej www.zanim-podpiszesz.pl .
3. Dokładnie przeczytaj umowę. Szczególnie zwróć uwagę na następujące elementy cztery elementy. Po pierwsze czy oprocentowanie pożyczki nie jest znacznie wyższe niż inne oferty na rynku. Sprawdź czy firma wymaga wniesienia wysokiego zabezpieczenia pożyczki zanim pożyczka zostanie udzielona – brak terminowego spłacania pożyczki może się wiązać z utratą zabezpieczenia, którego wartość najczęściej znacznie przewyższa kwotę zadłużenia albo, które może mieć dla nas wartość sentymentalną. Po trzecie trzeba uważać czy zapisy umowy uprawniają firmę do wyznaczenia zabezpieczenia w przyszłości, wedle uznania firmy. Warto sprawdzić czy pojawiają się dodatkowe opłaty zapisane w umowie, np. za rozpatrzenie wniosku, za wydanie decyzji, prowizje, opłaty za wizyty przedstawiciela pożyczkodawcy w domu, ubezpieczenia – jeśli tak, to policz je, suma tych opłat może znacznie podwyższać koszt pożyczki (być może firma w ogóle nie zamierza udzielić pożyczki, a jedynie pobrać opłaty ponoszone przez klienta z góry!).
4. Nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz. Nie należy korzystać z usług finansowych, których się nie rozumie. Jeśli oferujący usługi nie chce lub nie potrafi wyjaśnić ich zasad, lepiej zrezygnować z takiej propozycji.
REKLAMA
zanim-podpiszesz.pl, ab
REKLAMA