Zamość upamiętnia tragedię Polaków z 1942 roku
28 listopada 1942 roku Niemcy rozpoczęli akcję wysiedlania Polaków z Zamojszczyzny; do sierpnia następnego roku wypędzili mieszkańców 293 wiosek. Dziś mija 70 lat od tych tragicznych wydarzeń.
2012-11-28, 11:34
W ramach obchodów rocznicy wysiedleń rozpocznie się dziś międzynarodowa konferencja poświęcona dramatowi polskiej ludności Zamojszczyzny w roku 1942. – Konferencja ma przede wszystkim przypomnieć o tej tragedii i przyczynić się do upowszechnienia wiedzy o niej również poza Polską – wyjaśnia dr Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej.
– Dr Zawistowski przypomniał, że wysiedlenie Polaków z Zamojszczyzny stanowiło część niemieckiego Generalnego Planu Wschodniego, który zakładał wywiezienie znacznej części ludności polskiej za Ural. – W Polsce miano osadzić 60 tysięcy niemieckich kolonistów, a Polaków pozostałych na terenach Zamojszczyzny uczynić niewolnikami – powiedział.
Jak dodał dr Zawistowski, ze szczególnym okrucieństwem Niemcy potraktowali 30 tysięcy polskich dzieci. Rozłączali je z rodzicami i kierowali do pracy lub, celem przeprowadzenia na nich doświadczeń, umieszczali w obozach koncentracyjnych. Niektóre dzieci trafiały do rodzin niemieckich, które poddawały je germanizacji.
Poza konferencją, częścią uroczystości upamiętniającej dramat wysiedlonych z Zamojszczyzny Polaków jest również, już otwarta, wystawa. Pomysłodawcami wystawy są władze Zamościa, Instytut Pamięci Narodowej oraz Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.
REKLAMA
REKLAMA