Drogie leki. Trudna walka o prawo do życia

Ciężko chorych ludzi z terapii drogimi lekami wykluczają często absurdalne przepisy Ministerstwa Zdrowia - czytamy w "Rzeczpospolitej".

2013-01-12, 08:33

Drogie leki. Trudna walka o prawo do życia
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Leczenie najdroższymi lekami jest możliwe tylko w szpitalach. Jednak by z nich skorzystać lekarze formalnie muszą pacjenta do programu lekowego zakwalifikować. Na każdy programu szpital podpisuje kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia i dostaje zwrot pieniędzy. Jednak do listy refundacyjnej minister zdrowia dołącza opis programów lekowych i tylko spełnienie zawartych z nich kryteriów umożliwia podanie danego leku. Często dochodzi do absurdów.

I tak np. o leczeniu drogimi lekami osób cierpiących na choroby reumatoidalne oprócz lekarza decyduje później powołany przez NFZ zespół koordynacyjny przy Instytucie Reumatologii. Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, jest to niezgodne z prawem. Z kolei leczenie drogimi lekami chorych na chorobą Leśniowskiego-Crohna według resortu zdrowia może być stosowane tylko w przypadku m.in. ich skrajnego wychudzenia.

Szpitale odstępują więc od prowadzenia tych programów i często w sądach toczą boje z NFZ, który żąda zwrotu pieniędzy, gdy kryteria nie zostały spełnione. Również do sądu o prawo do drogich leków występują pacjenci.

PAP/aj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej