Oscary 2013

Najcenniejsza nagroda filmowa przedstawia rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu. Rycerz stoi na rolce filmu posiadającej pięć szprych, z której każda symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników.

2013-02-22, 21:00

Oscary 2013

Posłuchaj

Piotr Gociek, pisarz, publicysta "Do Rzeczy" o rozdaniu Oscarów
+
Dodaj do playlisty

Statuetka waży ok. 3,9 kg i ma ok. 35 cm wysokości. Wykonana jest z tzw. „britannium”, czyli stopu cyny, antymonu i miedzi, pokrytego 24-karatowym złotem. Statuetkę zaprojektował Cedric Gibbons w 1928 r., a jej odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley. Statuetki są wykonywane przez jedną z fabryk w Chicago. Oficjalnie nagroda Akademii nazywana jest Academy Award of Merit, jednak od roku 1931 używa się potocznej nazwy Oscar, która została uznana za oficjalną w 1939. Pochodzi ona według jednej z legend od uwagi wygłoszonej w roku 1931 przez Margaret Herrick, bibliotekarkę Akademii, która na widok statuetki stwierdziła, że przypomina jej wuja Oscara Pierce’a. Usłyszeć to miał dziennikarz Sidney Skolsky, któremu bardzo spodobało się to określenie i zaczął go używać w swoich felietonach. Inna legenda głosi, iż nazwę Oscar statuetce nadała wybitna aktorka Bette Davis.

Oto wyniki oskarowej gali:

Wyreżyserowany przez Bena Afflecka thriller "Operacja Argo" zdobył tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu. Za najlepszych aktorów pierwszoplanowych uznani zostali Daniel Day-Lewis i Jennifer Lawrence, a za najlepszego reżysera Ang Lee. Wśród nagrodzonych znaleźli się też m.in.: Quentin Tarantino, który odebrał statuetkę za scenariusz, i piosenkarka Adele, doceniona za piosenkę "Skyfall".

Aktorzy drugoplanowi nagrodzeni przez akademię to Anne Hathaway i Christoph Waltz. Hathaway została uhonorowana za rolę Fantine w musicalu "Nędznicy". Pochodzący z Austrii Waltz Oscara zdobył za rolę łowcy głów Kinga Schultza w westernie Quentina Tarantino "Django".

REKLAMA

W kategorii obraz nieanglojęzyczny zwyciężył dramat "Miłość" austriackiego reżysera Michaela Hanekego, a w kategorii pełnometrażowy dokument - "Sugar Man" Szweda Malika Bendjelloula, film opowiadający niezwykłą historię muzyka Sixto Rodrigueza. Nagrodę za najlepszy pełnometrażowy film animowany otrzymali twórcy bajki "Merida Waleczna".

Wbrew nadziejom Polaków Oscara nie otrzymał Janusz Kamiński, nominowany w kategorii najlepszy operator za zdjęcia do "Lincolna". Nagrodę w tej kategorii zdobył urodzony w Chile Claudio Miranda, autor zdjęć do "Życia Pi".
po/pj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej