Europejski Dzień Logopedy
6 marca obchodzimy Europejski Dzień Logopedy. Upłynie on pod hasłem „SLI, rozwój językowy, czytanie-pisanie”. Czym jest SLI, jaki jest związek pracy logopedów z mediami i jak przebiegał będzie Europejski Dzień Logopedy, opowiedzieli Goście PR24: Joanna Luboń, oraz dr Krzysztof Szamburski.
2013-03-05, 19:32
Posłuchaj
SLI to tzw. specyficzne zaburzenie językowe. Według badań naukowców z USA, 7,4% populacji pięciolatków zaczyna mówić później od ich rówieśników i nie rozumie zdań złożonych. Dzieci dotknięte tym zaburzeniem mają duże problemy z nauką nowych terminów - ich słownictwo jest bardzo ograniczone i bardzo często nie rozumieją, co do nich mówi nauczyciel. To wszystko przekłada się na problemy dzieci w szkole, zaburzenia behawioralne, depresje czy wręcz zachowania antyspołeczne.
- Dzieci z SLI bardzo często mają zachowany słuch fizyczny, natomiast nie rozpoznają dźwięków mowy i jej nie rozumieją. To wymaga bardzo wcześniej interwencji lekarskiej. Prawdopodobnie spowodowane jest to niedotlenieniem mózgu podczas porodu. Według obecnych przepisów tym dzieciom nie należą się żadne warunki specjalnego kształcenia, co stanowi dla nich olbrzymi problem - mówił w rozmowie z PR24 dr Krzysztof Szamburski.
- Związek logopedii z mediami jest bardzo silny. Budujemy swój wizerunek poprzez przekaz werbalny. Kulturalny i estetyczny sposób mówienia powoduje, że jesteśmy dobrze odbierani, a wszystko co mówimy jest bardziej przekonujące. Logopedia właśnie tym się zajmuje - odpowiadała na pytania Rafała Boguty pani Joanna Luboń, trener i logopeda medialny.
PJ
REKLAMA