Komorowski: świadomy konsument napędza innowacyjność

Duża konkurencyjność firm to korzyść dla konsumentów - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas Konferencji Międzynarodowej Sieci Konkurencji

2013-04-24, 11:39

Komorowski: świadomy konsument napędza innowacyjność
Prezydent Bronisław Komorowski przełożył posiedzenie RBN. Foto: Kancelaria Prezydenta

Posłuchaj

Bronisław Komorowski o ochronie konsumentów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Konsumenci dobrze poinformowani są siłą napędową zmian gospodarczych, ponieważ ich wybory napędzają innowacyjność - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas wystąpienia na rozpoczęcie XII Konferencji Międzynarodowej Sieci Konkurencji. Gospodarzem zjazdu jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Bronisław Komorowski podczas wystąpienia zwrócił uwagę na to, że tworzenie równych możliwości rozwoju dla małych i średnich firm wzmacnia konkurencję i korzyść konsumenta. Przypomniał o konieczności pomocy małym, wybijającym się firmom przed nieuczciwą konkurencją. Jego zdaniem w skali państwa połączenie polityki antymonopolowej oraz zagadnień konsumenckich pozwala osiągnąć efekt synergii.
- W dzisiejszym świecie nieskrępowana działalność podmiotów gospodarczych powinna być zjawiskiem powszechnie uznanym, ale powinna odbywać się ona w pełnym poszanowaniu wobec praw jednostki - uważa prezydent.

Dodał, że Polacy wciąż jeszcze pamiętają gospodarkę niedoborów, gdzie nie istniała żadna konkrecyjność i ochrona konsumentów. - Przeszliśmy długą drogę od gospodarki centralnie planowanej do wolnego rynku, gdzie o jakości i różnorodności dóbr decyduje gra popytu i podaży. Największym wyzwaniem była zdominowania przez państwo gospodarka skutkująca brakiem wyboru, słabej jakości produkcją i wysokimi cenami - przypomniał Komorowski.
Jak podkreślił prezydent, choć urzędy ochrony konkurencji mają na celu wzmocnienie otwartości rynków na rzecz dobrobytu konsumentów, ale muszą też chronić małe firmy przed dominacją dużych monopolistycznych organizacji.
- Obecnie stoi przed nami ambitne zadanie - skierowanie Europy z powrotem na rzecz wzrostu gospodarczego. Konkurencja rynkowa, dzięki odpowiedniemu otoczeniu instytucjonalno-prawnemu stanowi dźwignię rozwoju i wzrostu. Jest to zadanie wymagające strukturalnych reform obejmujących system podatkowy, prawo pracy i deregulację rynku - powiedział Komorowski. Zaznaczył, że wejście Polski do UE sprawiło, że mamy dostęp do szerokiego wachlarza produktów i usług na takich samych zasadach jak pozostałe kraje członkowskie.

IAR, bk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej