Światowy Dzień Czerwonego Krzyża
Zapobiegać ludzkim cierpieniom i łagodzić je, chronić życie i zdrowie, zapewniać poszanowanie istoty ludzkiej, szczególnie w czasach konfliktów zbrojnych, działać na rzecz zapobiegania katastrofom – to podstawowe zadania Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.
2013-05-08, 16:20
Posłuchaj
- Sukces Czerwonego Krzyża tkwi w bardzo jasno określonych wartościach, które od początku funkcjonowania tej organizacji jej towarzyszą. Dzięki temu jesteśmy kojarzeni z pozytywnymi działaniami, zarówno w Polsce jak i na świecie – powiedział w PR24 dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny PCK.
W Polsce organizacja powstała po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku jako Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. W 1927 roku Towarzystwo zmieniło nazwę na Polski Czerwony Krzyż, który działa nieprzerwanie już prawie 100 lat. Jest największą i najstarszą organizacją humanitarną w Polsce. Obecnie zajmuje się wieloma obszarami związanymi z pomocą ludziom, których zdrowie i życie jest zagrożone:
- Pomagamy ofiarom klęsk żywiołowych, świadczymy pomoc socjalną ludziom zagrożonym marginalizacją społeczną, opiekujemy się osobami starszymi oraz organizujemy ruch krwiodawczy – wyliczał Jerzy Zaborowski.
REKLAMA
8 maja jest Światowym Dniem Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca i jednocześnie rocznicą urodzin założyciela organizacji, szwajcarskiego kupca Henry Dunanta.
RB
REKLAMA