Problemy Unii Europejskiej
Unia Europejska walczy z oszustami podatkowymi, a na gaz łupkowy patrzy z życzliwą neutralnością. Takie wnioski płyną ze spotkania z udziałem liderów wspólnoty, który zakończył się w Brukseli. Natomiast w Wielkiej Brytanii toczą się spory o przyszłość kraju w Zjednoczonej Europie.
2013-05-22, 10:05
Posłuchaj
Straty spowodowane unikaniem podatków to około biliona euro rocznie. Posłowie Parlamentu Europejskiego wzywają aby do końca roku 2014 powstała czarna lista „rajów podatkowych”. Mogłoby to oznaczać wysokie cła dla firm tam zarejestrowanych, a nawet zakaz ich udziału w przetargach publicznych w państwach należących do Wspólnoty.
- Przed kryzysem o „rajach podatkowych” mówiło się jako o optymalizacji podatkowej. Z punktu widzenia prawnego nie działo się tu nic nadzwyczajnego. Jeśli firma mogła płacić podatki w innym kraju było to postrzegane jako znak globalizacji i dynamiki współczesnego świata przed kryzysem – powiedział w PR24 dr Grzegorz Tchorek, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego.
REKLAMA
W liście otwartym szefowie brytyjskich koncernów oznajmili, że eurosceptycy domagający się wyjścia Wielkiej Brytanii z UE stawiają politykę ponad gospodarką. Jak oceniają, członkostwo unijne daje krajowi rocznie do 92 mld funtów.
- Machina referendum dotycząceg o wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej już się nakręca. Premier Cameron ulega presji prawego, eurosceptycznego skrzydła swojej partii i daje gwarancję przeprowadzenia referendum. Będzie to bardzo niebezpieczne, a nawet tragiczne w skutkach dla Zjednoczonego Królestwa - mówił w PR24 Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych.
Zapraszamy do odsłuchania audycji Bogumiła Husejnowa.
REKLAMA
PR24
REKLAMA