Polaków strach przed utratą pracy
Nie ma nic gorszego niż niepewność jutra, a utraty zatrudnienia w bieżącym roku obawia się około 40 proc. pracowników. Taką liczbę podaje na podstawie wyników badań „Polski Barometr Pracowniczy”.
2013-08-12, 19:14
Posłuchaj
Dane te należy uzupełnić jeszcze o 12 proc. osób, które są wręcz przekonane o utracie pracy. Do branż, gdzie lęk przed zwolnieniem jest największy można zaliczyć między innymi telekomunikację, media, finanse oraz usługi informatyczne. Utrata pracy po raz pierwszy pozostawia trwały ślad w psychice, co skutkuje potęgowaniem lęku i stresu w momencie kolejnej fali zwolnień.
- Na pewno mamy do czynienia z lękiem, ale można polemizować, czy jest on tylko powodowany warunkami ekonomicznymi. Ludzie przewidują utratę pracy także w momencie, gdy następuje reorganizacja w firmie, która wychodzi poza naturalne preferencje dotychczasowego pracownika. Również lęk potęguje presja na zarabianie pieniędzy, jak np. gdy mamy kredyty do spłacenia. Media potęgują obraz widma bezrobocia - tłumaczył w PR24 Piotr Piasecki, trener efektywności osobistej.
Analizując podłoże psychologiczne strachu przed stratą pracy można uznać, że wielką rolę odgrywa nasza psychika i sposoby myślenia kształtowane od najmłodszych lat. Wiele zależy od podejścia oraz umiejętności adaptacji do nowej sytuacji. Niebagatelną rolę w tym wypadku odgrywa podejście do życia, a także asertywność w tzw. „gorących” momentach.
REKLAMA
- Podejście do życia ma kolosalne przełożenie na nasz sukces zawodowy. Istnieje ścisłe połączenie z tym, jak ktoś tłumaczy swoje porażki i sukcesy. Jeśli ktoś tłumaczy pesymistycznie swoje porażki oznacza to brak możliwości dostępu do tego, co zrobi następnym razem. Innymi słowy taka osoba „leży” i nie podejmuje żadnych działań, by zmienić swoje położenie – wyjaśniał Gość PR24.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA