"Jack Strong" Pasikowskiego. W sieci jest już trailer filmu

To będzie gorąca premiera zimy. "Jack Strong" Władysława Pasikowskiego ma się pojawić w kinach już 7 lutego przyszłego roku. Film opowiada o losach pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Na razie możemy zobaczyć trailer.

2013-09-27, 14:50

"Jack Strong" Pasikowskiego. W sieci jest już trailer filmu
Pułkownik Ryszard Kukliński. Foto: senat.gov.pl/ Mathiasrex/Wikimedia Commons

Według wyjaśnień dystrybutora, scenariusz filmu napisany przez Pasikowskiego, "powstał na podstawie nieznanych dotąd materiałów z archiwów IPN, dokumentów operacyjnych CIA oraz relacji żyjących świadków historii, m.in. Davida Fordena - oficera prowadzącego pułkownika Kuklińskiego ze strony CIA".

W rolę pułkownika Kuklińskiego wciela się laureat najważniejszych aktorskich nagród w Polsce - Marcin Dorociński. W filmie grają także m.in. Patrick Wilson, amerykańska aktorka polskiego pochodzenia Dagmara Domińczyk oraz Maja Ostaszewska, Zbigniew Zamachowski, Mirosław Baka, Paweł Małaszyński, Krzysztof Globisz, Krzysztof Pieczyński.

Ryszard Kukliński (pseud. Jack Strong) był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Uprzedził Amerykanów o zamiarze wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, przekazał im plany tej operacji oraz inne tajemnice Układu Warszawskiego. Kukliński został przerzucony do USA, gdzie żył pod zmienionym nazwiskiem. W 1984 r. sąd w PRL wydał na niego wyrok śmierci, który w 1995 r. uchylono.

REKLAMA

Serwis historyczny Polskiego Radia. Dowiedz się więcej>>>

Kukliński zmarł 11 lutego 2004 r. w Tampie na Florydzie. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w Alei Zasłużonych Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Starszy syn Kuklińskiego, Waldemar, zginął w sierpniu 1994 r. z rąk nieznanych sprawców. Drugi syn, Bogdan, według oficjalnej wersji zaginął bez śladu podczas morskiego rejsu pod koniec 1993 r.

Posłuchaj cyklu "Kulisy stanu wojennego” , nadanego przez Rozgłośnię Polską Radia Wolna Europa z 9 kwietnia 1987 roku. Jest to zapis wywiadu, którego płk Kukliński udzielił paryskiemu miesięcznikowi "Kultura”. Wyjaśnił w nim m.in. co go skłoniło do zabrania głosu długim milczeniu i dlaczego po swojej ucieczce na Zachód w 1981 roku nie ostrzegł "Solidarności” o planach wprowadzenia stanu wojennego, którego przygotowania śledził przy boku gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

polskieradio.pl/MP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej