Rzadkie gatunki - cenne jak narkotyk

2013-10-02, 19:31

Rzadkie gatunki - cenne jak narkotyk
. Foto: flickr.com/Todd Ryburn

Na teren Polski przemycane są żółwie świątynne, papugi, gady, a nawet kuce szetlandzkie. Jedna z najbardziej rozwiniętych i dochodowych gałęzi przemytu dotyczy zwierząt.

Posłuchaj

02.10.13 Piotr Tałałaj o przemycie rzadkich gatunków zwierząt
+
Dodaj do playlisty

Przemyt obejmuje nie tylko zwierzęta, ale także produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli kość słoniową, rogi nosorożca, skóry gadów, kawior, oraz wszelkiego rodzaju produkty lecznicze medycyny chińskiej, w których skład wchodzą tkanki zwierząt – na przykład sproszkowane kości tygrysów i lwów, lub woreczki żółciowe niedźwiedzi. Najbardziej bulwersujące jest jednak przewożenie przez granicę żywych zwierząt, często zagrożonych gatunków.

- To tragiczna sytuacja, ponieważ są one często zmaltretowane. Jako kontroler celny na warszawskim Okęciu kilkanaście razy zatrzymałem przemyt żywych zwierząt. Spektakularnym przypadkiem była próba przemycenia 650 żółwi w dwóch walizkach. Najbardziej popularnymi zwierzętami przemycanymi na teren Polski są żółwie lądowe, węże, różne gatunki jaszczurek i papug. Zdarza się też przemyt małp, kotów i różnych owadów, na przykład pająków ptaszników – powiedział w PR24 Piotr Tałałaj, rzecznik Izby Celnej w Warszawie.

Prawo zabrania wwożenia do Polski pewnych gatunków zwierząt bez uzyskania odpowiednich zezwoleń. Ich uzyskanie jest możliwe, ale dla przeciętnego turysty praktycznie niemożliwe. Często przyczyną przemytu nie jest chęć zysku, a brak świadomości i bezmyślność turystów.

- Najczęściej przemytnikami okazują się turyści, którzy bezmyślnie kupują pamiątki wykonane z zagrożonych gatunków. Drugą grupą są pseudo-myśliwi, którzy twierdzą, że nie wiedzieli że wymaga to zezwolenia. Poza tym zdarzają się kolekcjonerzy, a także zawodowi przemytnicy – stwierdził Gość PR24.

REKLAMA

PR24/Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej