KE wprowadza zmiany na rynku telekomunikacyjnym, firmy zaniepokojone
Komisja Europejska przedstawiła propozycję rozporządzenia zmieniającego zasady działania rynku telekomunikacyjnego w Unii Europejskiej. Projekt krytykują firmy.
2013-10-04, 12:27
Posłuchaj
W Warszawie odbył się kongres Biznes to rozmowy. Uczestnicy konferencji zajmowali się rynkiem telekomunikacyjnym w Polsce. – To o czym rozmawialiśmy 5 lat temu dziś staje się faktem – mówi Mirosław Godlewski, prezes Netii. – Następuje szybki zwrot w kierunku wirtualizacji rynku. Jest to trend widoczny w całej Europie. Zarówno oprogramowanie jak i zasoby i dany przenoszone są do chmury – wyjaśnia prezes.
Niestety Polska w tym procesie jest w ogonie Europy. – Choć zmiany na naszym rynku przebiegają bardzo dynamicznie, nie możemy zapomnieć, że wiele musimy jeszcze nadrobić w porównaniu do krajów zachodnich – mówi Mirosław Godlewski.
Liderami zmian na Starym Kontynencie są kraje skandynawskie. Niewiele gorzej radzą sobie Francja i Niemcy. – Polacy są nadal na szarym końcu. Odsetek osób, które w Polsce mają w domu dostęp do szybkiego łącza internetowego jest najniższy w Europie – dodaje prezes.
Tymczasem Komisja Europejska zmienia zasady funkcjonowania rynku telekomunikacyjnego w Europie. Plany były ambitne. KE chciała zlikwidować opłaty roamingowe zrównując ceny połączeń krajowych i międzynarodowych w obszarze Wspólnoty. - Jednak tak się nie stanie. Obecny projekt zakłada jedynie zniesienie opłat za rozmowy przychodzące – wyjaśnia korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
REKLAMA
Przedstawiciele rynku zaś skarżą się, że reforma jest zbyt prokonsumencka, a za mało probisnesowa.
Więcej o zmianach dowiesz się słuchając audycji "Bardzo Ważny Problem Europejski".
W materiale również:
- przegląd prasy przygotowany przez Pawła Sołtysa;
REKLAMA
- dane o sprzedaży detalicznej w Strefie Euro:
- czy zaleje nas mleko i zasypie cukier - zakończenie reformy Wspólnej Polityki Rolnej;
- Unia rozpatruje dostęp do zawodów i wzajemne ich uznawanie we wszystkich krajach UE;
- piloci samolotów pasażerskich zbyt długo pracują i mogą zasypiać za sterami.
REKLAMA
abo
REKLAMA