Ustawa: dzieci mają zyskać łatwiejszy dostęp do pediatry
Pediatrzy i interniści mają zostać włączeni do systemu podstawowej opieki zdrowotnej. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy przyjęty przez rząd.
2013-10-15, 14:17
Po zmianach, oprócz lekarzy rodzinnych, także lekarze pediatrzy i lekarze interniści, będą mogli udzielać świadczeń zdrowotnych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia. Chodzi o to, żeby dzieci zyskały większy dostęp do lekarza pediatry w ramach POZ.
Jeżeli lekarze pediatrzy i interniści nie zostaną włączeni do podstawowej opieki zdrowotnej może pojawić się problem z zastąpieniem lekarzy, którzy obecnie udzielają świadczeń w POZ, bo ok. 20 proc. z nich jest w wieku powyżej 60 lat.
Projekt wprowadza także deklarację wyboru świadczeniodawcy, tak aby złożona przez pacjenta deklaracja wyboru: lekarza, pielęgniarki i położnej (podstawowej opieki zdrowotnej) – nie traciła ważności w przypadku zmiany miejsca pracy przez te osoby.
REKLAMA
Kolejna zmiana ma ułatwić dzieciom dostęp do lekarzy specjalistów, w przypadku gdy wynik badań przesiewowych (pomagają wykryć wady wrodzone), wykonywanych u dzieci do pierwszego roku życia, będzie nieprawidłowy. Dziecko, u którego stwierdzono taki wynik, będzie kierowane do lekarza specjalisty niezwłocznie bez konieczności wystawiania skierowania do poradni specjalistycznej przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Zobacz galerię - Dzień na Zdjęciach >>>
IAR/MP
REKLAMA