USA podsłuchiwały w Polsce? ”Będą bliższe konsultacje służb”

Czy polscy politycy byli podsłuchiwani przez wywiad USA? Od bezpośredniej odpowiedzi na to pytanie uchylili się zarówno John Kerry, jak i Radosław Sikorski. Polski szef MSZ zapowiedział jednak ”bliższe konsultacje służb”.

2013-11-05, 12:12

USA podsłuchiwały w Polsce? ”Będą bliższe konsultacje służb”

Posłuchaj

Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR): Sikorski i Kerry o podsłuchach w Polsce
+
Dodaj do playlisty

Sprawa podsłuchów była jednym z tematów zakończonych w Warszawie rozmów szefów dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych - Radosława Sikorskiego i Johna Kerry’ego.

Po spotkaniu obaj politycy przyznali, że poruszyli ten temat, ale nie chcieli mówić o szczegółach. Szef MSZ Radosław Sikorski oświadczył jedynie, że służby obu krajów będą współpracować. - Uzgodniliśmy bliższe konsultacje między naszymi służbami, jak zwalczać wspólne zagrożenia - oświadczył Radosław Sikorski.

Kerry potwierdza: tarcza antyrakietowa będzie w Polsce około 2018 roku >>>

Z kolei John Kerry przypomniał, że prezydent Barack Obama nakazał przegląd wszystkich działań amerykańskich służb. Amerykański polityk zapewnił, że jego rząd pracuje nad tą sprawą. - Wszyscy pracujemy nad tym, aby zapewnić naszym obywatelom ochronę. Musimy też znaleźć balans pomiędzy ochroną i prywatnością naszych obywateli. Będziemy ściśle współpracować z naszymi przyjaciółmi - mówił Kerry.

REKLAMA

John Kerry w Polsce - czytaj więcej >>>

Ministrowie nie odpowiedzieli na pytanie Polskiego Radia, czy amerykańskie służby podsłuchiwały bądź podsłuchują polskich polityków.

Napięcie w tej sprawie wzrosło w ostatnich dniach po medialnych doniesieniach, że amerykańskie służby podsłuchiwały m.in. telefon niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.

Kerry złożył wieniec na grobie Tadeusza Mazowieckiego w Laskach >>>

REKLAMA

Spacer Kerry'ego po Warszawie (wideo) >>>

Podsłuchy a umowa o wolnym handlu z Unią Europejską

Kerry i Sikorski byli też pytani, czy ujawnienie afery podsłuchowej wpłynie negatywnie na stosunki Stanów Zjednoczonych z europejskimi sojusznikami i na relacje polsko-amerykańskie.
Kerry zadeklarował, że Stany Zjednoczone chcą rozmawiać o wszystkich "kwestiach, które niepokoją sojuszników". - Chodzi także o to, żeby wzmacniać naszą współpracę w dziedzinie wywiadu, aby zwiększać bezpieczeństwo i abyśmy chronili jednocześnie prywatność obywateli. Będziemy efektywnie w tej dziedzinie działać - zadeklarował.
Sikorski przyznał, że kwestia współpracy wywiadowczej jest bardzo ważna. - Obiecaliśmy sobie bliższą współpracę między naszymi służbami, tak aby upewnić się, że w tej współpracy jest pełna szczerość, ale także, aby nasi obywatele mieli rękojmię tego, że ich życie osobiste nie jest przedmiotem bezprawnego zainteresowania - podkreślił.
Jak dodał, trzeba upewnić się, że nasze prawa i procedury nadążają za postępem technologicznym, "tak, aby obywatele czuli się bezpiecznie, sojusze nie były nadwyrężane poprzez takie zdarzenia, jak ucieczka (Edwarda) Snowdena".
Informacje o podsłuchach i innych kontrowersyjnych praktykach amerykańskiego wywiadu ujawnił były współpracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edward Snowden. Chodzi m.in. o inwigilację internetu na wielką skalę, przechwycenie danych o milionach połączeń telefonicznych we Francji czy Hiszpanii i wreszcie, jak podawały media, podsłuchiwanie telefonu kanclerz Niemiec Angeli Merkel i liderów innych 34 państw. Te informacje wywołały burzę polityczną w Europie.

W Warszawie Kerry rozmawiał również z premierem Donaldem Tuskiem. Sekretarz stanu USA spotkał się też z młodymi polskimi naukowcami, uczestnikami programu ministerstwa nauki "Top 500 Innovators" i twórcami marsjańskiego łazika Hyperion. Po południu John Kerry odwiedzi żołnierzy amerykańskich w bazie w Łasku i spotka się z szefem MON, Tomaszem Siemoniakiem.

PAP/IAR/agkm

 

REKLAMA

(źr. TVN24/x-news)

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej