Przestępczość wśród nieletnich

Przestępczość wśród nieletnich stanowi obecnie jeden z poważniejszych problemów świata i jest przedmiotem wielu badań naukowych, także w Polsce. Pośród przyczyn zjawiska wskazuje się między innymi rozwój cywilizacji, techniki i proces urbanizacji.

2013-11-13, 21:48

Przestępczość wśród nieletnich
. Foto: flickr/tdub303

Posłuchaj

14.11.13 Mgr Romuald Sadowski o przestępczości wśród nieletnich
+
Dodaj do playlisty

Problem przestępczości osób nieletnich nasilił się po II wojnie światowej. Zjawisko w szczególny sposób dotyka kraje wysoko rozwinięte, co stwarza istotne zagrożenie dla normalnego funkcjonowania społeczeństwa. Również w Polsce od momentu transformacji ustrojowej zaczęto odnotowywać  stały wzrost liczby przestępstw dokonywanych przez nieletnich. Jednak wskaźniki dynamiki przestępczości dzieci i młodzieży są wciąż znacznie niższe niż wśród dorosłych.

- Mam doświadczenie oraz opinie z wielu lat i jak jeszcze 20 lat temu najczęściej  popełnianym przestępstwem przez nieletnich były kradzieże. W dalszej kolejności znajdowały się akty wandalizmu i ciężkie przestępstwa. Obecnie nastąpił wzrost brutalności popełnianych czynów. Nie był to może skok gwałtowny, ale były to rozboje, zabójstwa, współudział w zabójstwach, czyli ogólnie rzecz biorąc nastąpił  wzrost przestępstw agresywnych - mówił w PR24 Romuald Sadowski, dyrektor Schroniska dla Nieletnich i Zakładu Poprawczego w Falenicy.

Pojawia się pytanie o przyczyny takiego stopnia agresji wśród młodych ludzi. Genezy zjawiska można upatrywać w sytuacji rodzinnej. W tym miejscu często przywołuje się pojęcie rodziny patologicznej, ale nie oznacza to, że wywodzący się z takiego środowiska młody człowiek zawsze będzie predestynowany do popełniania przestępstw. Problem dotyczy także rodzin dobrze sytuowanych, gdzie nie ma zachowań, które w przyszłości ukierunkowałyby negatywnie młodzież.

- W rodzinach bogatych materialnie formę patologii przybiera pogoń za pieniądzem. Naturalna pogoń za zamożnością przeradza się w patologię. Nie ma ojca, nie ma matki i dziecko jest samo – wyjaśniał Gość PR24.

REKLAMA

Często mówi się, że młody człowiek, który dopuścił się przestępstwa jest już naznaczony do końca życia i pozostanie przestępcą. Jest to myślenie jak najbardziej błędne, ponieważ jak pokazuje statystyka zaledwie 10 proc. nieletnich po pobycie w zakładzie poprawczym powraca do przestępczości. Pozostali wychowankowie pokończyli studia, założyli rodziny i pełnią ważne funkcje społeczne.

PR24/Grzegorz Maj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej