Migracje w Polsce – wyzwania i korzyści

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej najczęściej to sytuacja polityczna zmuszała ludzi do opuszczania kraju. Wstąpienie do Unii Europejskiej i przystąpienie do układu z Schengen sprawiło, że wielu młodych Polaków emigruje na Zachód z powodów ekonomicznych.

2013-12-03, 19:15

Migracje w Polsce – wyzwania i korzyści
. Foto: flickr/acearchie

Posłuchaj

03.12.13 Anna Rostocka i Rafał Rogala o migracjach ludności
+
Dodaj do playlisty

Niekorzystne saldo migracyjne – stosunek emigrantów do imigrantów – oraz kryzys demograficzny sprawiają, że Polska staje się atrakcyjnym krajem dla uchodźców z zagranicy.

- Polska potrzebuje imigrantów. Nasza sytuacja demograficzna jest niekorzystna – społeczeństwo starzeje się. W przyszłych latach będziemy potrzebowali dodatkowych osób do pracy. Imigranci, oprócz prowadzenia odpowiedniej polityki rodzinnej, są jedną z recept na oddalenie widma zbyt małej liczby ludzi na rynku pracy – oceniła w Polskim Radiu 24 Anna Rostocka, dyrektor Krajowego Biura Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji.

Choć bezrobocie w Polsce wynosi 13 procent, wielu młodych ludzi nie może odnaleźć się na rynku pracy.

- To nie jest tak, że w Polsce nie ma pracy. Większość stanowisk pracy, które Polacy opuszczają wyjeżdżając za granicę, nie leży w sferze zainteresowania bezrobotnych. Nasi rodacy nie chcą podejmować prac w niektórych sektorach – tłumaczył Rafał Rogala, szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

REKLAMA

18 grudnia, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Migranta, Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji przyzna po raz pierwszy nagrodę „Złotych Wachlarzy”. Wyróżnienie trafi do osób i instytucji, które znacząco wpłynęły na integrację migrantów w Polsce.

PR24/Mateusz Patoła

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej