Kto może starać się o rentę rodzinną

Po osobie zmarłej, bliskim jej członkom rodziny przysługuje renta rodzinna. Świadczenie to może być wypłacane w całości jednej osobie lub proporcjonalnie kilku uprawnionym.

2013-12-04, 16:31

Kto może starać się o rentę rodzinną
. Foto: Glowimages.com

Posłuchaj

Red. Krzysztof Rzyman rozmawia z Wiesławą Lempską z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych./Polskie Radio/
+
Dodaj do playlisty

Renta rodzinna to świadczenie, które wynika z ustawy emerytalnej. –  Przysługuje ona członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci posiadała uprawnienia do renty lub emerytury czyli była rencistą bądź emerytem ZUS-owskim albo spełniała warunki do jednego z tych świadczeń – tłumaczy Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy. W przepisach określono również kto ma prawo do renty rodzinnej. – Przysługuje ona dzieciom, wnukom i rodzeństwu, wdowie oraz może także przysługiwać rodzicom – dodaje ekspertka ZUS. Rodzice mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli ubezpieczony bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania, a ponadto spełniają warunki takie jak dla wdowy/wdowca (dotyczące wieku, niezdolności do pracy lub wychowywania dzieci).

Jakie są zasady przyznawania renty rodzinnej

– W najbardziej klasycznej formie prawo do renty rodzinnej przysługuje wdowie, która w chwili śmierci ukończyła 50 lat, albo była niezdolna do pracy lub wychowywała jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa, które jest również uprawnione do renty rodzinnej  – wyjaśnia Wiesława Lempska z ZUS.  Od tej zasady jest jednak pewien wyjątek. – Jeżeli wdowa, w dacie śmierci męża nie ma jeszcze tego wieku, wówczas renta rodzinna również jej przysługuje, jeżeli spełni warunek dotyczący osiągnięcia wieku lub posiadania niezdolności do pracy w okresie nie dłuższym niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci, to oznacza że ta wdowa, która ma skończone 45 lat, mieści się w tych warunkach – podkreśla  ekspertka ZUS.

Podobny zasady dotyczą oczywiście wdowców. W ustawie przewidziano także prawo do renty rodzinnej dla ex małżonki (lub małżonka), czyli osób po rozwodzie.

REKLAMA

Do kiedy dzieci mogą korzystać ze świadczenia

W przepisach określono też na jakich zasadach z renty rodzinnej mogą skorzystać dzieci zmarłej osoby.  – Chodzi tutaj o dzieci własne, o dzieci drugiego małżonka,  dzieci przysposobione do 16. roku życia, a po ukończeniu tego wieku, pod warunkiem że pobierają naukę w szkole, do ukończenia 25. roku życia, jeżeli studiują  – wyjaśnia Wiesława Lempska. Pod pojęciem „nauki w szkole” należy rozumieć naukę pobieraną w systemie dziennym, wieczorowym, zaocznym oraz eksternistycznym.

Prawo do renty rodzinnej mają także wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie przed osiągnięciem pełnoletności,  jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne i zostały przyjęte na wychowanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego, chyba że śmierć była następstwem wypadku, a ponadto nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją – jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania.

Od czego zależy wysokość renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej jest uzależniona od liczby uprawnionych osób.  –  Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest tylko jedna osoba, wówczas wynosi ona 85 proc. świadczenia, które by przysługiwało zmarłemu. Jeżeli są to dwie osoby, wówczas jest podniesiona do 90 proc. tego świadczenia. Natomiast w przypadku 3 osób lub więcej –  wynosi 95 proc. świadczenia – informuje Wiesława Lempska z Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali ZUS.

Ważne!

Zawsze wypłacana jest tylko 1 taka renta – choć może zostać podzielona pomiędzy członków rodziny.

Więcej informacji na stronie internetowej www.zus.pl

REKLAMA

Opr. MB

Podstawa prawna:

Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra polityki społecznej z 14 grudnia 2004 r. w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 273, poz. 2711).

''

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej