X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jarosław Świątek: w ciągu sekundy dociera do nas 100 mld bitów informacji

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2019 12:37
Ludzki mózg każdego dnia podejmuje setki tysięcy decyzji, ale tylko niektórych z nich jesteśmy świadomi. To mózg decyduje, co w ogóle przedrze się do naszego strumienia świadomości.
Audio
  • Mózg wie lepiej. W jaki sposób dokonujemy wyborów? (Strefa prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Fer Gregory/shutterstock

Nasz mózg lubi rzeczy nietuzinkowe i zmienne. To najczęściej przykuwa jego uwagę Jarosław Świątek

- Nasze mózgi są zaprojektowane do podejmowania decyzji. Jedną z pierwszych jest określenie, które z nich będziemy podejmować świadomie, bo do naszego mózgu, w ciągu jednej sekundy dociera ponad 100 mld bitów informacji - mówił Jarosław Świątek, psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej.

Na poziomie neuronów dochodzi do demokratycznych wyborów. Negocjują i głosują za najlepszymi scenariuszami Jarosław Świątek

- Jego pierwszą decyzją, już na przedwstępnym etapie obróbki danych jest odrzucenie większości informacji, które wydają mu się niepotrzebne i nieważne. To, co najciekawsze trafia do naszej świadomości. Pozostałe są zazwyczaj "dyskutowane" przez nasze neurony. Mózg rozpatruje różne scenariusze, po czym wybiera ten, który uzyskuje najwyższą wartość progową - tłumaczył. 

Jak wiele informacji dociera do nas w sposób świadomy? Czy możliwe jest podejmowanie wyłącznie dobrych decyzji? Podejmowanie których sprawia nam najwięcej problemów i od czego to zależy? Czym jest tzw. wrażliwość na kontekst, na czy polega zjawisko wyczerpanego ego? Jak nasze mózgi radzą sobie w XXI wieku? I dlaczego sztuczna inteligencja nie będzie potrafiła podejmować decyzji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

kobieta Ofelia Szekspir Shakespeare smutek woda wiosna moda sztuka 1200.jpg
Normalność nie istnieje? Na czym polega "błąd Kartezjusza"?

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Jarosław Świątek (psycholog, założyciel Szkoły Inteligencji Emocjonalnej)

Data emisji: 2.04.2019

Godzina emisji: 20.08

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odwyk od internetu. Czy jesteśmy uzależnieni?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 12:04
- Dopiero za parę lat tak naprawdę przekonamy się o skutkach nadmiernego korzystania z nowych technologii - twierdzi Agnieszka Szafrańska-Romanów z warszawskiego Centrum Probalans.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe technologie - korzyść czy zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2018 10:00
Nowoczesne technologie potrafią już nie tylko przetwarzać pozyskaną informację. Współcześnie z powodzeniem korzystają z nabytej wiedzy. Jak ją wykorzystają?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Normalność nie istnieje? Na czym polega "błąd Kartezjusza"?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2019 13:52
- Pojęcie normalności to efekt tzw. błędu Kartezjusza. Wielkiemu uczonemu zarzuca się, że popełnił błąd zasadniczy. Wprowadził w naszą mentalność, kulturę, a nawet cywilizację myślenie w kategoriach normy, czyli racjonalne myślenie o świecie - mówił dr Leszek Mellibruda, psycholog społeczny i biznesu.
rozwiń zwiń