X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak działają neurony i po co nam ich aż tyle?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 16:00
Neurony lustrzane odkrył na początku lat 90. włoski neurofizjolog Giacomo Rizzolatti. Jakie funkcje spełniają w naszym organizmie?
Audio
  • Jak działają neurony lustrzane - tłumaczy Justyna Jakubczyk (Strefa Prywatna/Czwórka)
Dzięki neuronom lustrzanym potrafimy wyczuwać emocje i intencje osób, które spotykamy
Dzięki neuronom lustrzanym potrafimy wyczuwać emocje i intencje osób, które spotykamyFoto: shutterstock.com/xrender

- Namacalnym dowodem na to, jak działają neurony lustrzane jest nauka tańca. Ich główną rolą jest bowiem rozwijanie kompetencji miękkich i uczenie się poprzez naśladowanie - mówiła Justyna Jakubczyk. - To mechanizm odpowiadający za to, że jesteśmy w stanie powtarzać czynność, którą obserwujemy.

Jak tłumaczyła, umożliwiają nam także rozumienie świata. Dzięki nim rozpoznajemy, doświadczamy, a nawet przewidujemy pewne zjawiska, są też fundamentem całej palety emocji, którymi posługujemy się na co dzień. - Są powiązane z empatią, odpowiadają także za odczytywanie intencji drugiej osoby - tłumaczyła ekspertka.

Gdzie znajdują się neurony lustrzane w naszych głowach i ile ich mamy? Czy każdy ma ich tyle samo i w jaki sposób można je "stymulować" do rozwoju? O wpływie ruchu na neurony i o tym, czy empatię można... wytańczyć - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie wraz z ekspertką prezentowaliśmy także ćwiczenia, które wzmocnią pracę naszych neuronów. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość:  Justyna Jakubczyk (trenerka kompetencji miękkich)

Data emisji: 9.05.2019

Godzina emisji: 20.09

kd

ac/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka neurologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycyna nuklearna - przyszłość diagnostyki chorób

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 14:28
- Metody radiologiczne: rentgent, ultrasonograf, tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny zawsze definiują zmianę chorobową w postaci zaburzeń w zmianie narządu, a nie zawsze zaburzenie w budowe odpowiada zmianie chorobowej - wyjaśniał prof. Leszek Królicki z Zakładu Medycyny Nuklearnej.
rozwiń zwiń