X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Alergie rodzą się z postępu cywilizacyjnego

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 17:40
Rośnie odsetek osób cierpiących z powodu alergii. Czy to możliwe, że za następnych kilkanaście lat już co drugi Europejczyk będzie alergikiem?
Audio
  • Alergia - choroba XXI wieku? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: FGC/shutterstock.com

Mamy mniej alergenów, ale więcej silnie działających substancji. Naszemu systemowi odpornościowemu brakuje właściwej stymulacji prof. Bolesław Samoliński

- Choć alergie zależą od naszych genotypów, to musimy pamiętać, że ten genotyp kształtowany jest przez środowisko, które zostało bardzo zmienione przez cywilizację - wyjaśnia prof. Bolesław Samoliński. - Nasz sposób dostosowania się do środowiska znacznie różni się od tego prezentowanego przez naszych przodków i zaczyna przybierać patologiczną formę - dodaje.

Nagle uczulenie na pyłki roślin, kurz domowy, sierść zwierząt czy jad owadów, stały się bardzo uciążliwe, a w niektórych przypadkach mogą nawet zagrażać życiu. Na zachorowanie szczególnie narażone są dzieci, ale alergia pojawić się może w dowolnym momencie naszego życia.

Skuteczna w leczeniu alergii jest immunoterapia alergenowa, która leczy przyczynę i jednocześnie zapobiega rozwojowi powikłań. Polska pod względem dostępności do tego typu leczenia znajduje się w ogonie Europy, głównie z powodu braku refundacji.

W walce z alergiami niezwykle ważna jest profilaktyka ze strony służby zdrowia, jak i ogromna troska, żeby dalej środowiska nie zatruwać Weronika Michalak

Czy musimy nauczyć się żyć z alergiami i przygotować się, że choroba ta dopadnie prawie każdego z nas? Jak nowe technologie pomagają walczyć z alergią? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Goście: prof. Bolesław Samoliński (lekarz alergolog, WUM i Polskie Towarzystwo Alergologiczne), Weronika Michalak (Heal Polska)

Data emisji: 9.04.2019 

Godzina emisji: 16.09

kul/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wiosna, ach to ty!". Czyli co nas uczula i jak bronić się przed alergią?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 18:30
- Alergia to sytuacja, w której negatywnie reagujemy na czynniki, które powszechnie są dobrze tolerowane. Dochodzi w organizmie do nietypowych reakcji, a nawet gwałtownych objawów . Najczęstszy jest katar alergiczny, potem zapalenie spojówek, astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka, a ostatecznie wstrząs alergiczny, który jest konglomeratem poprzednich objawów - mówi Prof. Bolesław Samoliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co już pyli, a co zacznie za chwilę?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 14:43
Zatkany nos, czerwone, łzawiące oczy - to objawy, które doskonale znają alergicy. Wiosna oprócz ciepła, przynosi też trudny czas dla osób uczulonych na pyłki. 
rozwiń zwiń