"Chrześcijaństwo nie zwalczało dorobku antyku". Ks. prof. Mazurkiewicz o relacjach wiary i rozumu
- Do dzisiaj jest tak, że jeśli ktokolwiek ma ochotę studiować teologię, to najpierw musi się zająć studiowaniem filozofii - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, profesor nauk społecznych i wykładowca UKSW, wskazując na relacje między wiarą a rozumem w papieskiej encyklice Fides et ratio.
2023-09-10, 09:36
Papież Jan Paweł II wydał w czasie swojego pontyfikatu 14 encyklik, z czego każda dotyka innych, zasadniczych, i ważnych dla człowieka zagadnień. 14 września br. przypada 25. rocznica ogłoszenia encykliki Fides et ratio (wiara i rozum).
- Już w pierwszym zdaniu ten encykliki wyrażone jest, że "wiara i rozum są jak dwa skrzydła na których wznosi się ludzki duch żeby kontemplować prawdę", w związku z tym, że wiara i rozum mają odniesienie do prawdy - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, profesor nauk społecznych i wykładowca UKSW, pytany o relację między wiarą a rozumem.
Wpływ pogańskiego antyku na chrześcijaństwo
Zdaniem gościa "Papieskich lekcji życia", czasem w środowiskach materialistycznych mamy do czynienia z przedstawianiem chrześcijaństwa jako pewnego reliktu epoki, kiedy ludzie nie byli wystarczająco dojrzali i wykształceni, dlatego musieli się posiłkować wiarą. To całkowicie przeczy historii chrześcijaństwa - jest to więc historyczna nieprawda - ale jednocześnie przeczy temu, jak chrześcijaństwo rozumie samo siebie - zaznaczył.
Kapłan przypomniał też, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwo nie zwalcza "dorobku pogańskiego antyku" greckiej filozofii i rzymskiego prawa, lecz "go oczyszcza". - Następuje rozwój systematycznej teologii, czyli teologii wyrażanej z użyciem narzędzi filozoficznych. Do dzisiaj jest tak, że jeśli ktokolwiek ma ochotę studiować teologię, to najpierw musi się zająć studiowaniem filozofii - wskazał ks prof. Piotr Mazurkiewicz.
REKLAMA
W rozmowie także o wydanej 14 września 1981 roku encyklice "Laborem Excercens" zawierającej w sobie pojęcia takie jak: Praca a człowiek, materializm, praca a rodzina i naród. Zachęcamy do wysłuchania nagrani.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Ostatnia pielgrzymka Jana Pawła II do Lourdes. Abp Mokrzycki: chciał wyrazić wdzięczność za matczyną opiekę
- "Papieskie lekcje życia". Ks. Kurzydło o życiu i posłudze kapłańskiej Karola Wojtyły
***
Audycja: "Papieskie lekcje życia"
Prowadzący: Agnieszka Czyż-Mańkowska
Gość: ks. prof. Piotr Mazurkiewicz (profesor nauk społecznych, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, specjalista w zakresie katolickiej nauki społecznej, etyki społecznej i politycznej)
REKLAMA
Data emisji: 10.09.2023
Godzina emisji: 8.06
Polskie Radio 24/mbl
REKLAMA