Greenwashing - czyli jak unikać "ekościemy"?

Parlament Europejski zatwierdził dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Nowe przepisy unijne wprowadzą zakaz "ekościemy" i zwodniczych informacji o produktach. Gościem Polskiego Radia 24 była Katarzyna Udrycka, niezależna konsultantka w obszarze zrównoważonego rozwoju, adaptacji do zmian klimatu i bioróżnorodności, edukatorka klimatyczna.

2024-02-15, 20:15

Greenwashing - czyli jak unikać "ekościemy"?
Firmy próbują wykorzystać coraz większe dążenie klientów do tego, by produkty czy usługi, które kupują, były "ekologiczne" . Foto: Shutterstock/Jacob Lund

Zjawisko greenwashingu stało się w ostatnich latach niezwykle popularne w działaniach marketingowych wielu firm. Niestety, ze szkodą dla potencjalnych klientów, którzy padają ofiarą ekooszustw. By zwiększyć zainteresowanie swoimi produktami i usługami, firmy starają się wzbudzić poczucie, że ich działalność jest proekologiczna, choć w rzeczywistości nie zawsze tak jest.

- Na greenwashing patrzę trochę szerzej, widzę go w różnych obszarach, w tym, co mówią politycy, organizacje różnego rodzaju, co jest powtarzane przez ludzi. Nawet aktywiści nieświadomie powielają pewne skróty na temat tego, jak funkcjonuje przyroda czy jak działają prawa fizyki, tworzymy sobie bajki na ten temat - mówiła Katarzyna Dydo.    

Nowe przepisy unijne mają uprościć i uwiarygodnić oznakowanie towarów. Nie będzie można dłużej bez dowodu stosować ogólnych oświadczeń środowiskowych, takich jak "przyjazny dla środowiska", "naturalny", "biodegradowalny", "neutralny dla klimatu" czy "ekologiczny".

Posłuchaj

Katarzyna Udrycka o zjawisku greenwashingu (Polskie Radio 24 / Zmiana klimatu) 23:39
+
Dodaj do playlisty

W audycji także rozmowa Jędrzeja Rosiewicza z dr. hab. Jackiem Pniewskim z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego o efekcie cieplarnianym. Czy jest to zjawisko naturalne? Czym różni się od zjawiska globalnego ocieplenia, jakie są gazy cieplarniane i które z nich emituje człowiek?

REKLAMA

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Zmiana klimatu

REKLAMA

Prowadzi: Katarzyna Dydo-Rosłoń

Gość: Katarzyna Udrycka, niezależna konsultantka w obszarze zrównoważonego rozwoju, adaptacji do zmian klimatu i bioróżnorodności, edukatorka klimatyczna

Data emisji: 15.02.2024

Godzina emisji: 19.06

REKLAMA

PR24/ka/kormp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej