Plastik jest wszędzie - jak powstrzymać zanieczyszczanie środowiska?

2024-04-11, 20:15

Plastik jest wszędzie - jak powstrzymać zanieczyszczanie środowiska?
Rocznie na całym świecie zużywamy około 430 milionów ton plastiku, z czego dwie trzecie to opakowania jednorazowe . Foto: Mr.anaked / shutterstock.com

Tysiące młodych osób w miastach w całej Polsce prowadzi ponad 600 projektów o ekologii i pokazuje m.in., jak sensownie używać plastiku ponownie, jak dać drugie życie ubraniom, lub czym zastąpić tworzywa sztuczne. 

Plastik jest lekki, wytrzymały i wielofunkcyjny i jest praktycznie wszędzie - alarmuje młodzież, która prowadzi projekty społeczne, dotyczące redukcji plastiku. Oceany od wielu lat zalewane są jego tonami, a on rozkładając się, przenika do środowiska - w tym, do ludzkiego ciała. Jak temu zapobiegać?

Od tego roku obowiązuje w Polsce "podatek plastikowy", który ma doprowadzić do pozbycia się jego nadmiaru i do ponownego przetwarzania. Czy to wystarczy, by skutecznie zniechęcić ludzi do plastiku? Młodzież z całej Polski ma wątpliwości i bierze sprawy w swoje ręce - około 110 osób realizuje w tym temacie swoje projekty społeczne, w ramach programu "Mniej plastiku" Fundacji Zwolnieni z Teorii.

Posłuchaj

Ekologiczne projekty, które mają powstrzymać zanieczyszczanie środowiska plastikiem (Zmiana klimatu) 23:00
+
Dodaj do playlisty

W audycji także rozmowa Jędrzeja Rosiewicza z dr Zuzanną Jagiełło z Instytutu Biologii Ewolucyjnej na Wydziale biologii UW, o tym, dlaczego ptaki używają śmieci do budowy gniazd.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Zmiana klimatu

Prowadzi: Katarzyna Dydo-Rosłoń

Gość: Weronika Chmielewska z Fundacji Zwolnieni z Teorii, Natalia Szczepanik, uczennica, realizująca projekt społeczny "wiedzieLIŚCIE? 2.0" oraz dr Zuzanna Jagiełło z Instytutu Biologii Ewolucyjnej na Wydziale biologii UW

Data emisji: 11.04.2024

Godzina emisji: 19.06

PR24/ka

Polecane

Wróć do strony głównej