Dobrze jeść nie tylko zdrowo, ale też ekologicznie. Pomóc mogą liderzy środowiskowi
Istotną rolę w kształtowaniu zdrowych i proekologicznych nawyków żywieniowych wśród dzieci odgrywać powinni liderzy środowiskowi propagujący np. modę na niejedzenie fast foodów - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Krystyna Gutkowska z Katedry Badań Rynku Żywności i Konsumpcji SGGW. Zaznaczyła też, że równie ważna jest sukcesywna eliminacja niezdrowej żywności ze sklepików szkolnych.
2024-06-13, 20:45
Nawyki żywieniowe wypracowane w dzieciństwie często są kontynuowane w życiu dorosłym. Tym ważniejsze jest więc, by od najmłodszych lat kształtować je prozdrowotnie i proekologicznie.
W nauce właściwego odżywiania się bardzo istotne są zbilansowane, pożywne śniadania - zwróciła uwagę w Polskim Radiu 24 prof. Krystyna Gutkowska z Katedry Badań Rynku Żywności i Konsumpcji SGGW. - Dzieci, niestety, w bardzo znaczącym odsetku, przychodzą głodne do szkoły. Korzystając z kieszonkowego, bo nawet ci pierwszoklasiści mają przy sobie drobne, korzystaj ze sklepików szkolnych. Niestety, mimo obowiązujących rozporządzeń, te sklepiki oferują produkty, które najczęściej nie są tymi, które chciałoby się widzieć na półkach - wskazała.
Sukcesywna eliminacja niezdrowej żywności
Zaznaczyła, że dyrektorzy szkół dokonują monitoringu asortymentu sklepików szkolnych, "eliminując sukcesywnie to, co nie jest najbardziej zalecane w żywieniu młodych ludzi".
Stwierdziła też, że zmiana nawyków żywieniowych jest bardzo trudna, placówki edukacyjne pełnią bardzo ważną rolę w tym procesie. Zdarza się bowiem, że w szkołach dzieci spędzają więcej czasu niż w domach, także jeśli chodzi o relacje z dorosłymi - nauczycielami, czy osobami prowadzącymi świetlice i biblioteki.
REKLAMA
W tym kontekście podkreśliła słowo "sukcesywnej" eliminacji. Chodzi o to - mówiła - by dyrektorzy szkół lub wyznaczone do tego osoby monitorowały ofertę sklepików szkolnych i sukcesywnie rozmawiały z osobami je prowadzącymi tak, by eliminować niezdrowe lub niezgodne z przepisami przekąski.
Świadomość zdrowego i ekologicznego żywienia. Pomoże ministerstwo
Gość Polskiego Radia 24 wskazała także na konieczność lansowania "liderów środowiskowych" wyłanianych np. spośród nauczycieli, propagujących wśród dorosłych i młodzieży modę np. na rezygnację z fast foodów. - U tego pokolenia, uwrażliwionego na ekologię, na planetę i na to, co będzie po nas, to powinno być drogowskazem postępowania - mówiła prof. Krystyna Gutowska.
Czytaj także:
- Pestycydy w truskawkach. Gdzie kupować, by było ich najmniej? Są wyniki testów
- Wycofano koreańskie dania. Za ostre dla Duńczyków
Zwróciła także uwagę, że stołówki szkolne mogą uczyć dzieci właściwego odżywiania bilansując przygotowywane posiłki. Mogą też propagować niemarnowanie żywności. Wystarczy, by na stołówkach szkolnych podawano dzieciom takie porcje, jakie sobie życzą, nie za duże i nie za małe.
Propagowaniu i upowszechnianiu wiedzy o zdrowym i ekologicznym odżywianiu oraz wyłonieniu odpowiednich liderów środowiskowych służyć będzie druga odsłona programu Junior-Edu-Żywienie (JEŻ) sfinansowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
REKLAMA
Więcej w nagraniu:
Posłuchaj
***
Audycja: Zmiana klimatu
Prowadzący: Marta Hoppe
Goście: prof. Krystyna Gutkowska (Katedra Badań Rynku Żywności i Konsumpcji SGGW)
REKLAMA
Data emisji: 13.06.2024
Godzina emisji: 19.06
Polskie Radio 24/ mbl
REKLAMA