Rak jajnika atakuje coraz wcześniej. Dr Bizoń wskazuje potencjalne objawy

- Rak jajnika atakuje najczęściej między 50 a 70 rokiem życia, ale statystyki pokazują, że na tę chorobę zapada coraz więcej młodych kobiet - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Bizoń, ginekolog onkolog. Wskazała też, że zaniepokoić powinny niekoniecznie objawy związane z układem rozrodczym. 

2024-05-09, 20:49

Rak jajnika atakuje coraz wcześniej. Dr Bizoń wskazuje potencjalne objawy
Dr Bizon podkreślała znaczenie regularnych badań USG dla profilaktyki raka jajnika. Foto: megaflopp/ Shutterstock

8 maja był światowym Dniem świadomości raka jajnika. - To choroba nazywana "cichym zabójcą", bo wcześnie nie możemy jej wykryć. Bardzo często jest tak, że rozpoznawana jest dopiero w zaawansowanym stadium choroby, kiedy mamy już ograniczone możliwości leczenia - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Magdalena Bizoń, ginekolog onkolog. 

Nie tylko po linii żeńskiej. Obciążenie genetyczne w całej rodzinie

Zaznaczyła, że najczęściej na raka jajnika narażone są kobiety między 50 a 70 rokiem życia, choć "okazuje, się, że choruje coraz więcej młodych kobiet".

- Jest to związane z podłożem genetycznym - zaznaczyła. Wskazała, że kluczowe dla zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jajnika są geny BRCA-1 i BRCA-2. - Gen BRCA-1 zwiększa ryzyko zachorowania na raka jajnika o ok. 45-50 proc. W przypadku mutacji BRCA-2 zwiększenie ryzyka zachorowania na raka jajnika jest nieco niższe - wynosi do 20 proc. Niemniej te pacjentki są obarczone większym ryzykiem, powinny o tym pamiętać i taka diagnostyka powinna być przeprowadzana - wskazała. 

Jak dodała, w przypadku mężczyzn geny mutacji BRCA zwiększają ryzyko zachorowania na raka prostaty albo trzustki, dlatego występowanie takich chorób w męskiej linii rodziny stanowi wbrew pozorom obciążenie także dla kobiet.

REKLAMA

Nietypowe objawy raka jajnika. Co powinno nas zaniepokoić?

Pytana, na co zwrócić uwagę i co powinno być dla kobiet sygnałem alarmowym, gość audycji "Samo zdrowie" podkreśliła znaczenie corocznych badań profilaktycznych. - Najczęstszymi objawami raka jajnika są, wbrew pozorom, objawy związane z przewodem pokarmowym jak zaburzony rytm wypróżnień, uczucie pełności, wzdęcia - coś, co bardziej skłania nas do wizyty u lekarza rodzinnego lub gastrologa, nie ginekologa - podkreśliła. 

- Dolegliwości gastrologiczne wynikają z tego, że rak jajnika jest chorobą całej jamy brzusznej. Warto, by każda kobieta o tym wiedziała i pamiętała, że badania ginekologiczne są ważne - tłumaczyła dr Magdalena Bizoń. 

Zaapelowała o regularne wykonywanie badań USG, które pozwolą wykryć niepokojące zmiany. 

Więcej w nagraniu: 


Posłuchaj

Dr Magdalena Bizoń o znaczeniu badań profilaktycznych w leczeniu raka jajnika ("Samo zdrowie"/ Polskie Radio 24) 26:02
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

***

Audycja: "Samo zdrowie"

REKLAMA

Prowadzący: Małgorzata Telmińska

Gość: dr Magdalena Bizoń (lekarz onkolog)

Data emisji: 9.05.2024

Godzina emisji: 19.33

REKLAMA


Polskie Radio 24/ mbl/wmkor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej