"Prywatyzacja cierpienia". Tomasz Stawiszyński o pułapkach psychoterapii

- Tradycja psychoterapeutyczna lokuje źródła problemów czy cierpienia, które spotykają jednostkę, w prywatnej historii jednostki. Nas właśnie, naszą osobistą historię czyni sferą, która kształtuje nasze doświadczenie, nasze życie i szereg innych aspektów, przez które można nas opisywać, jak miejsce w hierarchii społecznej, odniesione sukcesy. To jest dość problematyczne założenie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Stawiszyński - filozof, publicysta i eseista.

2024-06-28, 20:35

"Prywatyzacja cierpienia". Tomasz Stawiszyński o pułapkach psychoterapii
Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego obowiązująca od początku stycznia 2024 r. wprowadza do polskiego prawa po raz pierwszy definicję psychoterapii. Foto: shutterstock / megaflopp

Tomasz Stawiszyński mówił o "kulturze terapeutycznej", w jakiej żyjemy. Według koncepcji, którą przedstawił Philip Rieff, amerykański socjolog, psychoterapia stała się bazowym językiem, w którym o sobie myślimy i mówimy współcześnie, językiem, według którego, zgodnie z założeniami freudowskiej psychoanalizy, źródeł naszych obecnych zachowań należy poszukiwać w dzieciństwie.

"Prywatyzacja cierpienia"

- W tej perspektywie znika kwestia tego, w jakim żyjemy społeczeństwie, czy mamy sprawiedliwy czy niesprawiedliwy ustrój, jak działają instytucje społeczeństwa, w którym żyjemy. Wszystko zostaje sprowadzone do tego, czy ktoś, osoba, która cierpi z jakiegoś powodu, ma jakieś deficyty w prywatnej historii, układzie swoich neuroprzekaźników w mózgu. A może jest tak, że ktoś nie osiąga sukcesu, dlatego że świat jest niesprawiedliwy, że są na przykład zamknięte ścieżki awansu społecznego, że ludzie, którzy przychodzą na świat w rodzinach gorzej sytuowanych, dostają gorsze wyposażenie i niezależnie od tego, jak bardzo będą się starać, nie mogą pewnych barier przekroczyć. Takim źródłowym w wielu różnych tekstach i perspektywach zarzutem wobec kultury terapeutycznej jest to, że ona prywatyzuje cierpienie - mówił Stawiszyński.

Regulacje dotyczące zawodu psychoterapeuty 

Gość audycji zwrócił uwagę na niedostateczne regulacje dotyczące zawodu psychoterapeuty w Polsce. - Każdy może ogłosić się psychoterapeutą. Każdy może uznać, że posiada ku temu zdolności, może wymyślić sobie swoją własną koncepcję terapeutyczną i ją wdrażać, będąc absolwentem takiego czy innego kursu - zaznaczył.

REKLAMA

- Oczywiście istnieją takie nurty i instytucje, które legitymizują się potwierdzoną efektywnością, które korzystają z realnej wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego umysłu, i to są niewątpliwie nurty i instytucje wiarygodne, ale potrzeba pewnego wysiłku, by je zidentyfikować, czy znaleźć odpowiednią osobę, trzeba temu poświęcić trochę czasu - stwierdził gość audycji. 

Posłuchaj

Tomasz Stawiszyński o "kulturze terapeutycznej" (Samo zdrowie) 26:19
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Samo zdrowie

Prowadzący: Artur Wolski

REKLAMA

Gość: Tomasz Stawiszyński, filozof, publicysta, eseista

Data emisji: 28.06.2024

Godzina emisji: 19.33

PR24/ka/kormp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej