Choroby tarczycy można wyleczyć. Wiele zależy od prawidłowej diagnozy
- Tarczyca jest w medycynie wciąż niedocenianym organem dla oceny ogólnego stanu zdrowia, a wiele chorób ma swoje pierwotne przyczyny w jej złym funkcjonowaniu. Dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka tarczycy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Jakub Rzepka, specjalista ginekologii, położnictwa i ginekologii onkologicznej. W audycji "Samo zdrowie" gościły również Lidia Wójcik i Kamila Bogucka.
2024-09-06, 21:00
11 września br. odbędzie się premiera długo wyczekiwanej książki dwóch wyjątkowych pacjentek i twórczyń edukacyjnego projektu "Ogarnij hashimoto". Lidia Wójcik i Kamila Bogucka z sukcesem rozkręciły platformę edukacyjną i media Ogarnij Hashimoto, pomagając tysiącom kobiet z chorobami tarczycy.
Posłuchaj
Teraz dzielą się książką, która jest zarówno historią ich osobistych zmagań z chorobą, ale przede wszystkim praktycznym kompendium wiedzy, które w sposób łatwy i przystępny obala mity oraz pokazuje, jak skutecznie minimalizować objawy chorób tarczycy i poprawić swoje samopoczucie. Autorki książki opowiedziały w Polskim Radiu 24 o swojej misji popularyzatorskiej na temat tarczycy.
- Jesteśmy trenerkami zmiany i same kiedyś miałyśmy problemy z tą chorobą, dlatego zdecydowałyśmy się o tym napisać książkę. Zapotrzebowanie na informacje o tej chorobie było tak duże, że tłumaczymy jaką stosować diagnostykę, bo my jej niestety nie miałyśmy na początku choroby - mówiły Lidia Wójcik i Kamila Bogucka.
Co reguluje tarczyca?
- Tarczyca odpowiada za to, jak się czujemy, jaki mamy metabolizm, jak wygląda nasz układ rozrodczy i funkcjonowanie innych organów. Decyduje o stanie układu ośrodkowego i pokarmowego, decyduje o przyswajaniu wielu produktów. Tarczyca jest często niedoceniana w medycynie - wyjaśniał dr Jakub Rzepka.
REKLAMA
Wiele chorób jest kojarzonych ze złym funkcjonowaniem innych organów niż tarczyca. Choćby takich jak: niekontrolowane tycie, wypadanie włosów, stałe uczucie zmęczenia, utrata wagi ciała, mgła mózgowa, uczucie zimna dłoni i stóp, czy złe nastroje podobne do depresji. W większości przypadków te objawy nie są kojarzone z chorobami tarczycy, tylko z innymi przypadłościami.
Jak ją zdiagnozować ?
- To tak wielowymiarowa choroba, że trudno ją zdiagnozować, ale moim zdaniem badania tarczycy powinny być częścią badań przesiewowych. Chodzi o badanie hormonów tarczycy oraz wykrycie, czy w organizmie są przeciwciała pokazujące jej stan chorobowy, warto zrobić badanie USG - stwierdził dr Jakub Rzepka.
Choroby tarczyce powodują problemy z płodnością, stałe zmęczenie, takie osoby nie potrafią zrzucić zbędnych kilogramów, pojawiają się także obrzęki rąk.
- Rak endometrium. Kilka tysięcy nowych przypadków rocznie
- Kłopoty intymne. Ginekolog: upalne lato stwarza sprzyjające warunki dla infekcji
- Ginekolożka bije na alarm. "Kobiety regularnie powinny wykonywać cytologię"
***
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Goście: dr Jakub Rzepka, Lidia Wójcik i Kamila Bogucka
Godzina emisji: 19.33
PR24/SW
REKLAMA
REKLAMA