Fake Newsy groźne dla chorych. Dr Baska: szarlatani szkodzą terapiom nowotworowym

 - Internet i media społecznościowe stały się podstawowym źródłem wiedzy o sprawach zdrowia i urody, dlatego fake newsy na te tematy mogą zaszkodzić bardzo wielu osobom - powiedziała w Polskim Radiu 24 specjalistka medycyny stylu życia dr Alicja Baska. 

2024-12-11, 20:00

Fake Newsy groźne dla chorych. Dr Baska: szarlatani szkodzą terapiom nowotworowym
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, fake newsy z sieci szkodzą terapiom nowotworowym. Foto: SeventyFour/ Shutterstock

Internet stał się powszechnym źródłem informacji i chorzy coraz częściej wolą samemu szukać informacji o swoich problemach zdrowotnych.

Dr Alicja Baska przywołała badania, z których wynika, że większość Amerykanów sprawdza, jak się leczyć, w mediach społecznościowych, zamiast skorzystać z konsultacji lekarskiej.


Posłuchaj

Dr Baska: szarlatani szkodzą terapiom nowotworowym (Samo zdrowie) 25:52
+
Dodaj do playlisty

 

Wskazała, że wynika to głównie z łatwości dotarcia do takich informacji przez Internet. Przyznała, że niepokoi ją bezkrytyczne przyjmowanie zapisanych w sieci porad medycznych, zwłaszcza, że duża część z nich to fałszywki i fake newsy. - Dotyczy to zwłaszcza redukcji masy ciała oraz szczepień chroniących przed chorobami zakaźnymi - wskazała.

REKLAMA

Internet zamiast internisty

Gość Polskiego Radia 24 wskazała, że według brytyjskich badań aż 80 procent porad nie odnosiło się do oficjalnych wytycznych resortu zdrowia dotyczących terapii lub leków. - Dochodzi do tego zjawisko opierania wiedzy o medycynie o autorytety ze świata celebrytów - dodała.

- Wiele dyskusji o braku konieczności szczepień prowadzą nie przypadkowe konta, tylko najczęściej tzw. boty, które mogą być elementem wojny hybrydowej Rosji z Zachodem - tłumaczyła dr Alicja Baska.

Lekarka oceniła, że kłamstwa dotyczące rzekomej szkodliwości szczepień są coraz większym zagrożeniem dla zdrowia publicznego Polaków. - Widać coraz więcej alarmujących dowodów na powrót wielu chorób zakaźnych - wskazała.

Podkreśliła, że fake newsy o szczepieniach mogą prowadzić do dramatów pojedynczych ludzi, ale też całych grup społecznych, takich jak dzieci i seniorzy.

REKLAMA

- Przykładem tego, jak groźne mogą być fake newsy, jest np. moda na jedzenie czerwonych muchomorów, o czym jesienią dużo pisano w internecie. Chodziło też o cytaty z dyskusji z innych krajów np. z USA, czy można legalnie sprzedawać sproszkowane ekstrakty z grzybów trujących. Na szczęście, w Polsce Główny Inspektorat Sanitarny w porę zdążył zareagować na te pomysły, bo te substancje psychoaktywne podlegają kontroli ze strony państwa - mówiła dr Baska.

Groźne dla pacjentów zarzuty wobec terapii antynowotworowych 

W opinii ekspertki dużym problemem są mity dotyczące nowych terapii nowotworowych. Chodzi o porady "szarlatanów" oferujących rzekomo cudowne medykamenty, które w rzeczywistości mogą być nieskuteczne i opóźnić prawidłowe leczenie.

- W Sieci jest wiele teorii o rzekomej szkodliwości chemioterapii, proponuje się zamiast niej "naturalne środki". Dodatkowo celebryci medyczni z internetu głoszą nawet tak absurdalne rzeczy jak o szkodliwości jedzenia warzyw, bo rzekomo mogą wywoływać choroby nowotworowe - tłumaczyła dr Alicja Baska. 

***

REKLAMA

AudycjaSamo zdrowie
Prowadząca: Małgorzata Telmińska
Gość: dr Alicja Baska (specjalistka medycyny stylu życia) 
Data emisji: 11.12.2024
Godzina emisji: 19.33

PR24

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej