Wykluczenie społeczne ma wiele twarzy. Dotyczy także osób transpłciowych

- Realizujemy wiele programów medycznej pomocy dla osób społecznie wykluczonych, nie interesuje nas czy chodzi o osobę bezdomną, obcokrajowca czy osobą transpłciową - powiedziała w Polskim Radiu 24: Anna Szymkowiak, kwalifikowana ratowniczka medyczna z Poznania, prezeska Fundacji Akceptacja.  

2024-12-13, 20:00

Wykluczenie społeczne ma wiele twarzy. Dotyczy także osób transpłciowych
Siarczyste mrozy to poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, może dojść do hipotermii. . Foto: Shutterstock

Akceptacja opowie o realizowanym, specjalnym programie naukowym skierowanym do osób narażonych na wykluczenie społeczne.

Ideą działania opartą na wolontariacie Fundacji Akceptacja jest zaopiekowanie zdrowotne osób narażonych na społeczne wykluczenie tj. osób z niepełnosprawnościami, uchodźców, osób w kryzysie bezdomności, osób LGBT zmagających się z kryzysami psychicznymi oraz wspieranie ludzi wywodzących się ze środowisk, które mają problemy ze społecznym wykluczeniem.

Są różne formy społecznego wykluczenia

- Chcemy wspierać nie tylko osoby bezdomne, ale także te o innej orientacji seksualnej, transseksualne, o innym kolorze skóry, nie znającej języka polskiego, chodzi o wszystkiego typu osoby wykluczone. Nie wiemy co sobą reprezentują, jakie mają zdolności, tylko zbyt często je oceniamy tylko po takiej zewnętrznej, pobieżnej  ocenie co do ich wyglądu. Dlatego przez te stereotypy są one przez większość społeczeństwa odrzucane - mówiła Anna Szymkowiak, która jest osobą transpłciową. 


Posłuchaj

Anna Szymkowiak, kwalifikowana ratowniczka medyczna z Poznania, prezeska Fundacji Akceptacja gościem Polskiego Radia 24 (audycja "Samo zdrowie") 24:53
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

W opinii gości audycji jej fundacja jest nastawiona na niesienie pomocy medycznej, z każdej strony społecznego wykluczenia, także tej dotyczącej orientacji seksualnej, także dla osób trans płciowych. Według danych ile osób to dotyczy jest trudne do ustalenia, bo osoby transpłciowe mają spore problemy emocjonalne, aby zaakceptować swoją odmienność, ale dotyczy to także ich krewnych.

Pomoc dla rodzin osób wykluczonych

- Do nas często zgłaszają się rodzice osób trans, aby poznać od osoby, która same przeszła zmianę płci. Pokazujemy im takie osoby przez pryzmat tego kim teraz są, a nie kim były i przez co musiały przejść. One realizują się w wielu różnych dziedzinach - mówiła Anna Szymkowiak.


***

AudycjaSamo zdrowie
Prowadzący: Artur Wolski
Gość:  Anna Szymkowiak, kwalifikowana ratowniczka medyczna z Poznania, prezeska Fundacji Akceptacja  
Data emisji: 13.12.2024
Godzina emisji: 19.33

REKLAMA


PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej