Trójkąt pomocy osobom z kryzysie bezdomności. "Wystarczy zadzwonić"
- Trzeba reagować i pomagać osobom w kryzysie bezdomności, szczególnie zimą - mówiła w Polskim Radiu 24 socjolożka i streetworkerka Justyna Kościukiewicz. - Jeśli na danym przystanku czy w altanie śmietnikowej, widzimy wciąż tę samą osobę, to wystarczy przekazać informację Straży Miejskiej - dodała wskazując, że to uruchomi podstawowy trójkąt pomocy.
2024-11-22, 13:24
- Za każdym człowiekiem w kryzysie bezdomności kryje się skrzywdzone dziecko - powiedziała w Polskim Radiu 24 socjolożka i streetworkerka Justyna Kościukiewicz. - To jest powtarzalna historia. My, w zaawansowanej pracy socjalnej, terenowej, środowiskowej, blisko człowieka, nawiązując relacje, z czasem odgrzebujemy te traumy, o których z czasem nie chcielibyśmy wiedzieć, bo to są straszne przeżycia - mówiła.
- Po roku lub kilku latach jesteśmy w stanie zbudować historię, która człowieka doprowadziła na ulicę, do pustostanu, do kanału. To są straszne historie. Są losy ludzkie i historie, w których, gdybyśmy pisali scenariusz, to nie wymyślilibyśmy, że aż tyle rzeczy może pójść nie tak - podkreśliła.
Nie bądźmy obojętni! Tak można pomóc osobom w kryzysie bezdomności
Gość Polskiego Radia 24 zachęciła, by nie pozostawać obojętnym na osoby w kryzysie bezdomności wobec nadchodzących mrozów. - Trzeba reagować, szczególnie zimą - mówiła i podkreśliła, że wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112, którego operatorzy zawiadomią odpowiednie służby.
Posłuchaj
- Jeśli jest to sytuacja powtarzająca się, czyli na danym przystanku koło domu czy w altanie śmietnikowej, widzimy dalej tę samą osobę, to wystarczy, w trybie mniejszej interwencji, przekazać informację Straży Miejskiej. Oni sprawdzą, zareagują i przekażą informację streetworkerom, lokalnemu MOPS i w tym podstawowym trójkącie zacznie być udzielana pomoc, która może poprawić sytuację człowieka w danym miejscu, jeśli nie będzie on gotowy, lub nie będzie mógł skorzystać z oferty wyjścia stamtąd - wskazała Justyna Kościukiewicz.
REKLAMA
Czytaj także:
- Marek Kotański – życie w służbie wykluczonym
- Coraz więcej młodych w kryzysie bezdomności. Mieszkania treningowe szansą na zwykłe życie
- Akcja "Bezdomni dla Bezimiennych". "Jest czas na wspólne rozmowy, wspomnienia, modlitwę"
Niskie temperatury w nocy powodują, że osoby w kryzysie bezdomności szukają schronienia. Jednym z rozwiązań może być noclegownia, jednak aby z niej skorzystać, trzeba być trzeźwym. Noclegownie, ogrzewalnie i schroniska działają w wielu miastach: Warszawie, Gdańsku, Krakowie czy Poznaniu. W placówkach wydawane są również posiłki - ciepła kolacja i śniadanie.
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzący: Małgorzata Żochowska
Gość: Justyna Kościukiewicz (socjolożka, streetworkerka)
Data emisji: 22.11.2024
Godzina emisji: 9.33
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA