Mózg jak szwajcarski ser. Spójrz na świat oczyma chorego na Alzheimera

Chorzy na Alzheimera, z powodu odkładana się toksycznych białek, mogą mieć mózg jak szwajcarski ser. Tracą nie tylko pamięć, ale także samodzielność. - To najczęstsza forma demencji. Jeśli chcemy pomóc, ważne jest to, żeby zobaczyć świat oczyma osoby chorej - podkreśliła w Polskim Radiu 24 Karolina Jurga, psycholog geriatryczny i neuropsycholog.

Robert Bartosewicz

Robert Bartosewicz

2025-02-17, 20:01

Mózg jak szwajcarski ser. Spójrz na świat oczyma chorego na Alzheimera
Za 25 lat na świecie może być około 150 mln ludzi chorych na Alzheimra . Foto: shutterstock/Rido

Choć może się to wydawać bardzo trudne, warto spróbować uświadomić sobie, co czuje człowiek dotknięty Alzheimerem. Aby to zrobić, trzeba w pewnym sensie podążać za jego wewnętrznym światem. Kiedy osoba chora na przykład mówi, że "chce do domu", chociaż właśnie jest w swoim mieszkaniu z rodziną, warto wykorzystać właśnie ten sposób. 

Nie próbujmy zatem używać logicznych argumentów i udowadniać: "przecież jesteś w domu, nie poznajesz tych ścian, mebli i obrazów?". Trzeba powiedzieć coś innego. Dać na przykład do zrozumienia, że teraz nie warto wracać do domu, bo jest już późno i ciemno, albo że odjechał już ostatni autobus. Kiedy chory nadal się upiera i "chce do domu", trzeba się ubrać i wyjść z nim na zewnątrz, a potem wrócić do mieszkania. 

Alzheimer. "Dochodzi do zaniku mózgu"

Alzheimer to jeden z najczęstszych rodzajów demencji, to choroba neurodegeneracyjna mózgu. - Z powodu odkładania się toksycznych białek dochodzi do zaniku mózgu. Wyobraźmy sobie mózg wyglądający jak ser szwajcarski, gdzie są wolne przestrzenie, brakuje połączeń między komórkami nerwowymi. Powoduje to stopniowe zaburzenie funkcjonowania chorej osoby - powiedziała Karolina Jurga. 

Jak zaznaczyła, Alzheimer, wbrew stereotypowi, nie polega tylko na zapominaniu. - Choroba ta doprowadza do braku samodzielności. Do tego, że chory potrzebuje wsparcia osób trzecich. Jest to związane nie tylko z zaburzeniem pamięci, ale także mowy, nazywania, myślenia, analizy przyczynowo skutkowej. Osoba nie potrafi podejmować decyzji, nawet prostych. Przestaje samodzielne funkcjonować, doświadcza zaburzeń dotyczących miejsca i czasu. Kiedy choroba postępuje, chory często nie rozpoznaje znajomych, ludzi wokół, a później swoich bliskich. Bardzo często nie rozpoznaje także swojego odbicia w lustrze - podkreśliła ekspertka.

REKLAMA

Posłuchaj

Karolina Jurga o chorobie Alzheimera (Samo zdrowie) 25:29
+
Dodaj do playlisty

- W chorobie Alzheimera poszczególne umiejętności naszego bliskiego powoli gasną. Bardzo często z osoby prężnie funkcjonującej, decydującej, będącej głową rodziny, staje się on osobą zależną, nieumiejącą podjąć najprostszej decyzji, albo osobą niepotrafiącą się ubrać - dodała ekspertka. 

Zaznaczyła również, że choroba dotyka także młodsze osoby. - Oczywiście wiek jest czynnikiem ryzyka, czyli wraz z wiekiem jest większe prawdopodobieństwo jej wystąpienia. Ale przekonanie, że to dotyka tylko osoby starsze powoduje, że jesteśmy mało wyczuleni na wczesne objawy. A wczesna diagnostyka jest szalenie istotna w procesie spowolnienia choroby, złagodzenia jej - powiedziała Karolina Jurga. 

Alzheimer i demencja. Niepokojące statystyki

W Polsce i na świecie przybywa osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, w tym na Alzheimera. Według szacunków liczba chorych na całym świecie podwaja się co 20 lat, a za 25 lat może być nawet około 150 mln osób z Alzheimerem. Specjaliści podkreślają, że ma to ogromny związek z niektórymi chorobami cywilizacyjnymi - cukrzycą, insulinoopornością i otyłością. 

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2022 roku w Polsce zdiagnozowano około 357 tysięcy osób z Alzheimerem i chorobami pokrewnymi, z czego 72 proc. stanowiły kobiety.

REKLAMA

Prognozy sugerują wzrost liczby chorych w Polsce, co jest związane ze starzeniem się społeczeństwa. Eksperci wskazują, że stanowi to duże wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej i społecznej.

Czytaj także:

* * *

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: Karolina Jurga (psycholog geriatryczny, neuropsycholog, autorka poradnika "Idealny opiekun nie istnieje")
Data emisji: 17.02.2025
Godzina emisji: 19.33

Źródło: Polskie Radio 24/bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej