Polska się starzeje. Prof. Kubicki: powinniśmy porzucić stereotypy związane z wiekiem
- Mając tak duży odsetek osób starszych, powinno się wydarzyć, że osoby 60- czy 70-letnie, które chcą czy mogą pracować, są traktowane jako "zasób", "pamięć instytucjonalna", "mentor", ale nie są dyskryminowane ze względu na wiek - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Paweł Kubicki, socjolog, demograf SGH.
2024-03-20, 13:47
W 2022 r. obserwowano kontynuację procesu starzenia się ludności w Polsce. Na koniec 2022 r. liczba osób w wieku 60 lat i więcej wyniosła 9,8 mln i w stosunku do roku poprzedniego zwiększyła się o 0,7%. Udział osób starszych w populacji mieszkańców Polski osiągnął poziom 25,9%, co oznacza wzrost o 0,2 p.p. w porównaniu do roku poprzedniego.
Prof. Paweł Kubicki zwracał uwagę na zmieniające się postrzeganie pojęcia "starość" czy "wiek dojrzały", zarówno ze względu na zmiany w strukturze demograficznej społeczeństw Europy, jak i zmiany stylu życia oraz postępy medycyny.
Istotna rola opieki zdrowotnej
Jak podkreślał gość audycji, ważne jest przygotowanie kraju do coraz większej liczby osób metrykalnie starszych i w wieku średnim. - Osoby takie powinny znacznie bardziej dbać o swoje zdrowie, jeżeli chodzi o badania profilaktyczne, aktywność fizyczną i umowny zdrowy styl życia, chociażby po to, że jeżeli zwiększa się ogólna liczba osób starszych i gdyby zwiększała się proporcjonalnie liczba osób schorowanych, jak to obecnie ma miejsce, to faktycznie lekarzy geriatrów mamy dużo za mało - zauważył.
- Jeżeli możemy sobie wyobrazić długofalową politykę w tym zakresie, to liczba osób wymagających wizyty u lekarza geriatry powinna proporcjonalnie maleć, a dużo większa część będzie w stanie dawać sobie radę z lekarzem pierwszego kontaktu, bo ich schorzenia to nie będzie skomplikowana wielochorobowość, tylko "klasyczne chorowanie" - stwierdził.
REKLAMA
Koniec stereotypów związanych z wiekiem
Prof. Kubicki zaznaczył, że coraz więcej osób będzie aktywnych zawodowo także w "starszym" wieku. - Prędzej czy później będziemy do tego zmierzać. Pracodawcy, który będzie miał połowę kadry w wieku 50 plus, ciężko będzie mówić, że poszukuje młodych ludzi w "atrakcyjnym, dynamicznym zespole" i stosować stereotypy związane z wiekiem - mówił socjolog.
Posłuchaj
Wskaźnik obciążenia demograficznego osobami starszymi wzrósł do poziomu 29,9 z 28,9 w roku poprzednim. Wskaźnik ludności w wieku poprodukcyjnym na 100 osób w wieku produkcyjnym ukształtował się na poziomie 39,0, podczas gdy rok wcześniej wynosił 38,1. Według prognozy demograficznej w perspektywie do roku 2060 spodziewany jest stały wzrost liczby ludności w wieku senioralnym. W 2060 r. w Polsce ma mieszkać 11,9 mln osób starszych, tj. o 21,0% więcej niż w 2022 r., stanowiąc 38,3% ogółu ludności.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Gość: prof. Paweł Kubicki, socjolog, demograf SGH
Data emisji: 18.03.2024
REKLAMA
Godzina emisji: 22.06
PR24/ka/wmkor
REKLAMA