Polskie ubóstwo jest dziś większe niż w roku 2015. "Szlachetna Paczka" chce pomóc najbiedniejszym

- Polacy coraz chętniej włączają się do naszej akcji charytatywnej, mamy już 8,5 tysiąca wolontariuszy, którzy chcą nam pomóc w walce z biedą. Ale potrzebujmy kolejnych, bo w tym roku chcemy pomóc także powodzianom - powiedziała Magdalena Łukasik ze Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje charytatywną akcję znaną jako "Szlachetna Paczka" w Polskim Radiu 24 w audycji "Pomówmy o tym".

2024-10-21, 23:00

Polskie ubóstwo jest dziś większe niż w roku 2015. "Szlachetna Paczka" chce pomóc najbiedniejszym
Coroczna akcja 'Szlachetna Paczka" daje nadzieję dla najuboższych. Foto: fot. Jakub Orzechowski/Mat. prasowe

Według badań Europejskiej Sieć Przeciwdziałania Ubóstwu ubóstwo w Polsce jest teraz większe niż w roku 2015.

- To są dane oparte o informacje GUS, jak wyglądało ubóstwo w 2023 roku. Ten wzrost jest dramatyczny, bo w tej chwili w Polsce mamy 2,5 miliona Polaków, którzy żyją w warunkach, które zagrażają ich życiu. Ostatni raz tak złe wyniki były w roku 2015, to efekt wzrostu inflacji i cen artykułów pierwszej potrzeby oraz braku waloryzacji świadczeń. Ubóstwo dotyka bardzo wiele środowiska, ale najbardziej wzrosło u dzieci i seniorów. Widać też wzrost bezdomności dzieci i to nawet o 54 procent - powiedziała Magdalena Łukasik. 


Posłuchaj

Magdalena Łukasik ze Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje akcję "Szlachetna Paczka" gościem Polskiego Radia 24 ( audycja "Pomówmy o tym") 23:28
+
Dodaj do playlisty

  

Magdalena Łukasik wyjaśniła, że dla najuboższych grup codziennym problemem jest wybór pomiędzy kupnem leków a jedzeniem. Rodziny, które otrzymują pomoc dzięki "Szlachetnej Paczce" to są rodziny, które opłaceniu kosztów leków i mieszkania często mają tylko 20 złotych, na przeżycie dnia. Wtedy nie ma pieniędzy np. na wycieczkę szkolną dla dziecka. 

REKLAMA

- Pracujemy nad tegorocznym raportem o biedzie, znamy historię seniora, który chętnie poszedł do szpitala, bo będzie miał ciepły posiłek i dach nad głową. W tym roku chcemy pomóc rodzinom, które ucierpiały w powodzi, trzeba im pomóc przed zimą, potrzebują nowych ubrań i butów. Mam dużą wiarę w ludzi, Polacy są takim społeczeństwem, że chcą intensywnie pomagać tak było podczas pandemii,  wybuchu wojny w Ukrainie i teraz po powodzi. Zbiórka pieniędzy jest taką formą pomocy, która nie musi angażować czas tak jak zostanie wolontariuszem, a stowarzyszenia charytatywne wiedzą na co je wydać. Aby zostać naszym wolontariuszem wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej "Szlachetnej Paczki" - mówiła Magdalena Łukasik. 

 W jej opinii polityka społeczna i socjalna państwa powinna być bardziej aktywna, bo spóźniona waloryzacja świadczeń takich jak np. 500+ i emerytury i renty, spowodowało powiększenie zasięgu polskiej biedy. Pomoc może też może uzależniać, budować postawy uzależnienia socjalnego od państwa, przy zachowaniu biernych postaw w szukaniu pracy. Tu trzeba wiele zrobić jeśli chodzi o dalsza edukację zawodową, ograniczenie wykluczenia komunikacyjnego, bo to bardzo utrudnia poszukiwania zatrudnienia.

 


* * *

Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzący: Paweł Wojewódka
Gość: Magdalena Łukasik ze Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje charytatywną akcję znaną jako "Szlachetna Paczka"
Data emisji: 21.10.2024
Godzina emisji: 21.06

REKLAMA

PR24/SW

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej