CBA przestanie istnieć? "Wrzód należy odciąć"

- Pytanie, czy warto inwestować w instytucję, która w dużej mierze tworzy fasady i była politycznie wykorzystywana. Ktoś, kto ma pałkę, szuka okazji, żeby nią uderzyć. Trochę jak w scenografii, strzelba, która wisi na ścianie, kiedyś musi wypalić. To jest naturalna pokusa polityków, i to niezależnie od ustroju - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Caliński, ekspert ds. bezpieczeństwa.

2025-06-10, 12:45

CBA przestanie istnieć? "Wrzód należy odciąć"
10 grudnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o koordynacji działań antykorupcyjnych oraz likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Foto: cba.gov.pl

Likwidację CBA partie tworzące obecny rząd zapisały w umowie koalicyjnej. Zgodnie z projektem ustawy część zadań CBA przejmie pion antykorupcyjny w policji - powstanie Centralne Biuro Zwalczania Korupcji, będzie też dla tych celów wzmocniona Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a badanie oświadczeń majątkowych przejmie Krajowa Administracja Skarbowa. 

Piotr Caliński przypominał o trudnych momentach w historii działań Biura, m.in. o aferach związanych z agentem Tomkiem czy z Andrzejem Lepperem, w czasie gdy szefem CBA był Mariusz Kamiński. Jak zaznaczył, była to próba wykorzystywania CBA jako narzędzia presji polityczne. Jak dodał, dopiero pod kierownictwem "policjanta z krwi i kości”, byłego funkcjonariusza CBŚ, Pawła Wojtunika CBA wróciło do efektywnej pracy i statutowych zadań.

Posłuchaj

Piotr Caliński o likwidacji CBA (Pomówmy o tym) 22:42
+
Dodaj do playlisty

Cieniem na historii CBA kładzie się również sprawa oprogramowania Pegasus. Wątpliwości budzi nie tylko droga sfinansowania jego zakupu, ale przede wszystkim sposób jego wykorzystania. - To jest narzędzie o bardzo specyficznej wadze, na całym świecie wykorzystywane do ścigania terrorystów, przestępczości zorganizowanej, handlu narkotykami itd. W Polsce skierowano to ostrze w kierunku opozycji politycznej - zaznaczył, i przypominał, że sejmowa komisja śledcza wciąż nie udokumentowała wszystkich nieprawidłowości w tej sprawie. - To pokazuje, że nasze państwo nie wykazało się sprawnością. Państwo, które daje się oszukiwać, i państwo, które generuje samo problem, a później z tym problemem sobie lepiej czy gorzej radzi, to jest państwo, które niestety jest chore - stwierdził.

Projekt czeka na zmianę prezydenta, ponieważ Andrzej Duda deklarował, że likwidacji CBA nie podpisze.

REKLAMA

- Jeżeli jakiś twór państwowy się zdegenerował, to najprościej jest go odciąć, tak jak się odcina wrzód. Uważam, że policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Krajowa Administracja Skarbowa i parę innych podmiotów zajmują się tą problematyką. I teraz pytanie, czy warto inwestować w instytucję, która w dużej mierze tworzy fasady i była politycznie wykorzystywana. Ktoś, kto ma pałkę, szuka okazji, żeby nią uderzyć. Trochę jak w scenografii, strzelba, która wisi na ścianie, kiedyś musi wypalić. To jest naturalna pokusa polityków, i to niezależnie od ustroju - mówił Caliński.

Zobacz także:

***

Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: Piotr Caliński, ekspert ds. bezpieczeństwa
Data emisji: 09.06.2025
Godzina emisji: 21.06

REKLAMA

Źródło: PR24/ka/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej