Renta wdowia. Jakie są najczęstsze błędy we składanych wnioskach?
- Najczęstsze błędy we wniosku o rentę wdowią dotyczy przypadków, gdy ktoś pobiera emeryturę w ZUS-ie, a rentę rodzinną z funduszu od innej instytucji i źle wpisuje jej nazwę, myląc emerytalny system wojskowy z policyjnym i na odwrót - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Sebastian Gajewski, wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej.
2025-07-20, 10:00
W opinii gościa audycji wdrażanie ustawy o rencie wdowiej, która weszła w życie 1 lipca tego roku, przebiega bez problemów i ZUS ma już za sobą trzy terminy wypłaconych świadczeń na kwotę ponad 1 miliard 108 mln złotych. W lipcu nastąpią kolejne terminy płatności tych świadczeń z funduszy dotyczących ubezpieczenia rolniczego, emerytów wojskowych i służby więziennej. Wniosków o to świadczenie złożono w ZUS ponad 1 mln 100 tysięcy.
Posłuchaj
- Według danych ZUS aż 80 procent wniosków o wypłatę renty wdowiej, rozpatrywanych jest pozytywnie, odmownie oceniono na 10-15 procent, a w pozostałych przypadkach potrzebne będzie przedstawienie dodatkowych informacji. I dopiero potem okaże się, czy decyzja będzie pozytywna czy negatywna. Czasami są to błędy we wniosku, które mogą być skorygowane - powiedział prof. Sebastian Gajewski.
Zdaniem wiceministra tak mały procent odmów wypłacania tego nowego świadczenia świadczy o tym, że dobrze opracowane zastały kryteria, aby mogły być wypłacane dla szerokiej grupy odbiorców, a ZUS dał sobie radę z tłumaczeniem komu może przysługiwać.
Dlaczego ZUS odrzucił wniosek po rentę wdowią?
Najczęstsze przypadki odmów uzyskania tego świadczenia dotyczą osób, które nie mają prawa do renty rodzinnej, bo są wdowcami i nie mają prawa do renty. Drugą grupą odmów są przypadki, gdy osoby mają prawo tylko do renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku, a nie mają prawa do swojej własnej emerytury. Są także przypadki składania wniosków po rentę rodzinną, nie po swoim zmarłym współmałżonku tylko po innym członku rodziny np. po dziecku. Zdarzają się też przypadki składania wniosków po rentę wdowią, gdy ktoś już dostaje rentę po śmierci współmałżonka, ale zawarł kolejne małżeństwo.
***
Audycja: Portfel seniora
Prowadząca: Anna Grabowska
Gość: prof. Sebastian Gajewski (wiceminister pracy, rodziny i polityki społecznej)
Data emisji: 20.07.2025
Godzina emisji: 9.06
Źródło: Polskie Radio 24