Rośnie liczba samobójstw
Zaburzenia psychiczne, przewlekłe choroby, sytuacja ekonomiczna i zawody miłosne to zdaniem specjalistów najczęstsze przyczyny samobójstw. Z badań wynika, że w ubiegłym roku ponad sześć tysięcy osób odebrało sobie życie. Oznacza to, że każdego dnia na taki krok decyduje się 17 osób
2014-10-03, 18:44
Posłuchaj
Gość PR24 dr Dariusz Wasilewski z Centrum Psychoprofilaktyki i Terapii w Warszawie zwrócił uwagę na to, że coraz więcej osób ma problemy natury psychicznej i emocjonalnej.
- Większość pacjentów źle radzi sobie z problemami. Kłopoty w pracy, lęk przed jej utratą, problemy rodzinne to najczęstsze powody samobójstw. Coraz więcej ludzi nie wytrzymuje szaleństwa naszych czasów. Ludzie nie potrafią sami rozwiązywać swoich problemów, ani dzielić się nimi z najbliższymi. Niestety prawda jest taka, że mamy coraz więcej problemów i coraz mniej pomysłów by je rozwiązać – mówił w PR24 dr Dariusz Wasilewski.
Boimy się terapeutów
Samobójstwa są poważnym problemem zdrowia publicznego. Według WHO są one trzecią najczęstszą przyczyną zgonu w grupie osób w wieku 15-44. Niepokojący jest fakt, że coraz częściej wskaźnik samobójstw dotyczy ludzi młodych.
- Ludzie nie chcą korzystać z porad specjalistów. Boją się spotkania z psychiatrą. Obciążone ryzykiem samobójstwa są osoby osamotnione, cierpiące na depresje, niezadowoleni z pracy bądź ci, którzy nie pracują. Powinniśmy być wyczuleni, bo z reguły samobójca sygnalizuje i mówi o swoich planach. Trzeba być uważnym, bo często takie osoby nie robią tego wprost – powiedział dr Dariusz Wasilewski.
REKLAMA
PR24/Paulina Olak
REKLAMA