Debata Poranka: 72 lata temu wyzwolono obóz koncentracyjny Auschwitz

Z udziałem byłych więźniów, na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, odbywają się obchody 72. rocznicy jego wyzwolenia. O trudnej historii zagłady mówili w Debacie Poranka Piotr Dmitrowicz (historyk), Piotr Kadlcik (gmina żydowska w Warszawie) i Paweł Sawicki (Muzeum Auschwitz-Birkenau).

2017-01-26, 21:55

Debata Poranka: 72 lata temu wyzwolono obóz koncentracyjny Auschwitz
W skład zespołu obozów Konzentrationslager Auschwitz wchodziły obozy: Auschwitz, Birkenau i Monowitz. Foto: RonPorter / pixabay

Posłuchaj

27.01.2017 Obchody 72. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Goście: Piotr Dmitrowicz (historyk), Piotr Kadlcik (gmina żydowska w Warszawie) i Paweł Sawicki (Muzeum Auschwitz-Birkenau).
+
Dodaj do playlisty

W ciągu niespełna 5 lat istnienia obozu zginęło w nim co najmniej 1,1 mln ludzi. Dmitrowicz mówił, że potworne ludobójstwo, którego dokonali Niemcy, wymyka się racjonalnym osądom. – Nie jestem w stanie tego zrozumieć. To jest tak straszne, że jedyne, co nam pozostaje, to jakaś głęboka refleksja i pamięć. Bez pamięci będzie bardzo źle – mówił. 

Zdaniem Piotra Kadlcika, Żydom Auschwitz czy Treblinka kojarzą się jednoznacznie. – Tu zginęły nasze rodziny, to miejsce jest cmentarzem naszych bliskich – zaznaczył. Mówił, że uczestnictwo byłych więźniów w obchodach rocznicy wyzwolenia jest szalenie ważne. – Pytanie, w jaki sposób będziemy mogli opowiadać o tym miejscu, gdy ich zabraknie – wskazywał.

W trakcie uroczystości, w bloku 12., otwarta zostanie wystawa zatytułowana „Archeologia”. Trafiły na nią pamiątki po byłych więźniach. – To drobiazgi osobiste, które ludzie mieli ze sobą, wchodząc do rozbieralni komór gazowych. Po zamordowaniu, gdy ubrania były przenoszone, rzeczy były wyrzucane – mówił Sawicki. Przedmioty odnaleziono w 1967 roku podczas prac archeologicznych. Przez kilkadziesiąt lat leżały zapomniane w Polskiej Akademii Nauk. W ubiegłym roku, odnalezione, powróciły do miejsca pamięci.

Goście odnieśli się również do sondażu TNS Polska, przeprowadzonego dla Polskiego Radia 24 przez KANTAR Public. Respondentom zadano pytanie, czy Niemcy rozliczyli się z nazistowską przeszłością. Połowa pytanych odpowiedziała przecząco.

REKLAMA

Według Dmitrowicza, społeczeństwo niemieckie w dużej części rozliczyło się z przeszłością. – Jednak polityka historyczna Niemców w ostatnich latach stara się budować narrację o tym, że współwinni byli inni – mówił.

Kadlcik wskazywał, że Niemcy dokonali dużego wysiłku, by przekształcić narrację. – Dzisiaj mówimy o mitycznych nazistach, którzy weszli do Polski. Nie o Niemcach – wyjaśniał.

Paweł Sawicki podkreślił z kolei, że byłby ostrożny w białych lub czarnych ocenach, czy przeszłość została rozliczona. – Problem jest dużo bardziej skomplikowany – podsumował.   

Piotr Dmitrowicz; foto: PR24/MR
Piotr Dmitrowicz; foto: PR24/MR

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Łukasz Sobolewski. 

Polskie Radio 24/ip

Debata Poranka w Polskim Radiu 24

Historia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

___________________

Data emisji: 27.01.2017

Godzina emisji: 9:18


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej