Ekspert: Korea z premedytacją wystrzeliła rakietę nad terytorium Japonii

Pjongjang wystrzelił pocisk rakietowy, który przeleciał nad Japonią, rozpadł się na trzy części i wpadł do morza w odległości około 1200 kilometrów na wschód od przylądka Erimo na wyspie Hokkaido. O działaniach Korei Północnej w audycji Światowa Szachownica mówił Rafał Tomański, ekspert ds. Korei, autor książki "Niebo-Piekło. Zrozmieć Koreę".

2017-08-30, 21:00

Ekspert: Korea z premedytacją wystrzeliła rakietę nad terytorium Japonii
Kolejna próba rakiety balistycznej przeprowadzona przez Koreę Północną.Foto: PAP/EPA/KCNA

Posłuchaj

30.08.2017 Rafał Tomański o koreańskiej rakiecie nad Japonią.
+
Dodaj do playlisty

Gość zaznaczył, że nie można postrzegać Korei, jako szalonego kraju, zarządzanego przez wariata, bo to duże uproszczenie. – Jeśli popatrzeć na trajektorię rakiety, to gdzie jej elementy wpadły do oceanu, jeśli przejrzy się kalendarium dotychczasowych wystrzeleń widać, że Korea z premedytacją puściła rakietę nad terytorium Japonii. Chciała sprawdzić nie tylko możliwości technologiczne, ale przede wszystkim reakcje samej Japonii, USA, także Korei Pd., przy okazji testując wytrzymałość Pekinu, patrząc na Rosję, i zastanawiając się, co nowego może wymyślić Rada Bezpieczeństwa ONZ - tłumaczył.

Rafał Tomański wyjaśniał, że z punktu widzenia Pjongjangu warto testować Japonię, bo dotychczas nad jej terytorium nie przeleciała żadna rakieta balistyczna. Ponadto nie jest ona w stanie zestrzelić pocisku, ze względu na swoją konstytucję. – Artykuł 9., w pacyfistycznej formie, jaką narzucono po II wojnie światowej, zabrania posiadania wojska, działań zbrojnych, podejmowania wojny. Kraj może się tylko bronić, jeśli zostanie zaatakowany – wskazywał.

Dodał, że w 2014 roku wprowadzono jednak reinterpretację tego zapisu, na podstawie której Japonia może pomóc sojusznikowi w potrzebie i pokusić się o uderzenie wyprzedzające spodziewany atak. – Japonia nie mogłaby zareagować, bo musiałaby być zagrożona tak, jak nie była do tej pory i jeśli miałaby bronić swojego sojusznika, to USA musiałyby jako pierwsze zwrócić się po pomoc do Tokio – mówił. W ocenie gościa, w obecnej sytuacji premier i rząd Japonii będą pracowali nad tym, by światowa opinia publiczna zaczęła używać takiej samej retoryki, jak oni: że społeczeństwo japońskie nigdy wcześniej nie doświadczyło takiego zagrożenia.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Maciej Gutowski.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Światowa Szachownica w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 30.08.2017

Godzina emisji: 20:35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej