more_horiz

Specjalista z PISM o imigracji: to już nie jest kryzys

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 21:00
Jest zgoda unijnych krajów na zacieśnienie współpracy z Afryką Północną ws. migracji i przyzwolenie dla prac nad utworzeniem europejskiej straży granicznej. O ustaleniach jakimi zakończył się dwudniowy nieformalny unijny szczyt w Salzburgu mówiła dr Jolanta Szymańska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Audio
  • 21.09.2018 Specjalista z PISM o imigracji: to już nie jest kryzys
Europejscy przywódcy podczas nieformalnego szczytu w Salzburgu.
Europejscy przywódcy podczas nieformalnego szczytu w Salzburgu.Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA

Podczas czerwcowego unijnego szczytu ws. imigrantów uzgodniono, że uratowani na morzu imigranci mieliby być kierowani do tzw. centrów kontrolnych. Centra miałyby znajdować się tylko w tych krajach Unii, które wyrażą na to zgodę oraz w niektórych krajach Afryki Północnej. Przedstawiciele afrykańskich krajów skąd imigranci wyruszają w podróż do Europy stanowczo odrzucili te propozycje.

- Unia będzie podejmować dalsze kroki, aby przekonywać partnerów z Afryki Północnej do tego rodzaju działalności. Wydaje się, że dziś kluczowe jest Maroko, bo główny szlak wiedzie właśnie przez Maroko do Hiszpanii. Warto powiedzieć, że jeżeli podsumujemy dokonania UE od początku kryzysu migracyjnego, to jednak dużo osiągnęliśmy. Pierwszym takim przełomem była umowa Unia-Turcja a kolejnym współpraca z Libią. Te dwa porozumienia pozwoliły na ograniczenie migracji w skali do niemal 90 proc. względem roku 2015. To już nie jest kryzys - podkreśliła Jolanta Szymańska.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Magdalena Skajewska.

Polskie Radio 24/rr

_____________________

Godz. audycji: 19.45

Data audycji: 20.09.2018

Zobacz także

Zobacz także