Dzień Liczby Pi
14 marca to Dzień Liczby Pi. Święto od 1988 roku obchodzone jest głównie w USA, ale zwyczaj przyjął się też w naszym kraju. Data nie jest przypadkowa, ponieważ sposób jej zapisu w Ameryce Płn. kojarzony jest z pierwszymi cyframi rozszerzenia liczby Pi (3.14). W jaki sposób i po co obchodzone jest to święto oraz na czym polega tajemnica tej nieskończonej liczby? Gośćmi PR24 byli: dr Krzysztof Bryś i prof. Tadeusz Rzeżuchowski z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.
2013-03-14, 10:20
Posłuchaj
- Chodzi przede wszystkim o to, żeby spopularyzować matematykę. My, na Politechnice Warszawskiej traktujemy ten dzień jako święto matematyki. Istnieje wiele stałych matematycznych, ale Pi jest niewątpliwie najpowszechniej znana – wyjaśniał dr Krzysztof Bryś .
Przez setki lat tajemnica liczba Pi fascynowała ludzi. Już w starożytności obliczano jej przybliżenie. Z biegiem lat uzyskiwano coraz lepsze wyniki i wartości Pi sięgające kilkuset miejsc po przecinku:
- W nowożytnych czasach, wiele osób poświęciło swoje życie na przybliżanie wartości liczby Pi. Był taki matematyk, który przez 15 lat liczył kolejne cyfry przybliżenia. W tej chwili obliczonych jest kilka miliardów liczb po przecinku. Jeśli chcielibyśmy zapisać je w książce, to półki biblioteczne potrzebne na tę jedną książkę miały by ok. 100 km długości - mówił w studiu PR24 prof. Tadeusz Rzeżuchowski.
PJ
REKLAMA
REKLAMA