Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto poświęcone jest żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski. Święto jest obchodzone po raz trzeci.
2013-03-01, 16:47
Posłuchaj
Przez lata starano się wymazać ich z kart historii. Żołnierze Wyklęci, po 1945 roku nie złożyli broni walcząc o niepodległa Polskę.
- " Po latach możemy powiedzieć, że krew naszych ojców nie poszła na marne" - mówią potomkowie tych którzy zginęli za kraj po drugiej wojnie światowej.
Sam wybór daty nie jest przypadkowy. 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na 7 członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Wśród ofiar byli: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel oraz Józef Rzepka.
Gościem PR24 byli Joanna Wielicka - Szarkowa, autorka książki "Żołnierze Wyklęci, Niezłomni bohaterowie, Krzysztof Szwagrzyk i Kamila Sachnowska z Instytutu Pamięci Narodowej.
REKLAMA
pjk
REKLAMA