„Nakłady na ochronę zabytków są zdecydowanie za małe”
Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Na 2018 rok przygotowywana jest nowa ustawa o ochronie zabytków. – Trzeba uświadamiać dzieci w szkołach i egzekwować prawo, a przede wszystkim finansować, by coś z tego było - tak o ochronienie dziedzictwa mówił w Polskim Radiu 24 Marek Gierlach, archeolog i historyk sztuki.
2017-04-18, 21:45
Posłuchaj
Według Marka Gierlacha w Polsce ochronie zabytków przeszkadza klimat neoliberalizmu. – Dla mnie rzeczywistość wokół ochrony zabytków najlepiej opisują dwa stwierdzenia wybitnych polskich ekonomistów. Pierwsze brzmi „kulturę trzeba sprywatyzować” a drugie „zabytek musi utrzymać się sam”. Np. zabytków archeologicznych nie widać, a żeby go zauważyć, trzeba mieć minimum wiedzy, jak taki zabytek ma się sam utrzymać? – pytał retorycznie historyk sztuki.
Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, myślenie o zabytkach w kategorii zysku przekłada się później na niskie dotacje i świadomość społeczna. – Są dwa źródła finansowania opieki nad zabytkami – Z jednej strony jest to budżet Ministerstwa Kultury, z drugiej są nakłady od wojewodów. Budżet z ministerstwa wynosi 100 milionów złotych z czego milion przeznaczany jest na archeologiczne zabytki. Natomiast w małym województwie na ochronę zabytków przypada 50 tysięcy złotych, z czego około 5 tys. idzie na archeologię. Nie da się prowadzić niezbędnych prac naprawczych za 5 tysięcy złotych rocznie - stwierdził Marek Gierlach.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.
REKLAMA
Polskie Radio 24/kk
___________________
Data emisji: 18.04.2017
Godzina emisji: 18:08
REKLAMA