Prace na „Łączce” przedłużone o kilka dni

Poszukiwania ofiar komunizmu prowadzone przez IPN na Łączce Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach zakończą się pod koniec przyszłego tygodnia. Obecnie trwają końcowe prace przy murze cmentarnym, gdzie dokonywano m.in. pochówków sanitarnych. O pracach na Powązkach mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Szeląg z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

2017-06-30, 22:25

Prace na „Łączce” przedłużone o kilka dni
Kwatera na Łączce – miejsce pochówku Żołnierzy Wyklętych przy murze Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Foto: Wikimedia Commons/Zlisiecki, lic. CC-BY-SA-3.0

Posłuchaj

30.06.17 Anna Szeląg o przedłużeniu prac na „Łączce”.
+
Dodaj do playlisty

Podczas sześciu tygodni prac poszukiwawczych na „Łączce” odnaleziono w sumie cztery pełne szkielety ludzkie oraz przemieszane szczątki kilkudziesięciu osób. Wszystkie znaleziska są poddawane badaniom mającym na celu ustalenie tożsamości osób, które zostały pogrzebane w bezimiennych dołach śmierci. 

Podczas prac eksperci odnaleźli m.in. okulary, medaliki, szczątki ubrań, guziki i resztki butów. Jak podkreśliła Anna Szeląg, prace trwają już ponad 2 miesiące. - W miejscu, gdzie właśnie rozpoczęliśmy poszukiwania spodziewamy się szczątków osób, które zostały pochowane w tzw. pochówkach sanitarnych. W większości nie są to więc osoby, które zginęły na Rakowieckiej – wyjaśniła Szeląg.

- W miejscu pod murem, oprócz pochówków sanitarnych, spodziewamy się też jednak odnaleźć szczątki naszych bohaterów. Znajdujemy jednak mnóstwo odpadów medycznych ze szpitala – mówiła Szeląg.

Dodała, że trwający obecnie etap prac prowadzony jest jedynie siłami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN bez udziału wolontariuszy i może się przedłużyć o kilka dni.

REKLAMA

Na Łączce w latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła ciała kilkuset ofiar. Często byli to żołnierze antykomunistycznego podziemia. Do tej pory wydobyto szczątki ponad dwustu osób. Wśród zidentyfikowanych żołnierzy polskiego podziemia byli między innymi: major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” i major Hieronim Dekutowski „Zapora”.

Wciąż poszukiwane są szczątki między innymi generała Augusta Emila Fieldorfa czy rotmistrza Witolda Pileckiego.


Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Krzysztof Świątek.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 30.06.17

Godzina emisji: 16:39

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej