Parlament Europejski od kuchni
Dzień decydowania o tym, kto zasiądzie w ławach Parlamentu Europejskiego na kolejną kadencję coraz bliżej, a wiedza Polaków na temat Unii Europejskiej i jej instytucji jest niewielka. Nie tylko nie wiemy, kto jest naszym przedstawicielem, ale także czym jest Europarlament.
2014-05-19, 15:51
Posłuchaj
Podczas referendum akcesyjnego, które odbyło się w 2003 roku, ponad 75 procent obywateli Polski opowiedziało się za wstąpieniem do Wspólnoty. Tymczasem po dziesięciu latach obecności kraju w Unii Europejskiej, aż sześciu na dziesięciu Polaków nie wie, że posłowie do Europarlamentu są wybierani w wyborach.
- O Parlamencie Europejskim mówi się w mediach bardzo niewiele. Siłą rzeczy, nieczęsto w telewizji czy radiu pojawiają się euro parlamentarzyści – mówił w Polskim Radiu 24 o przyczynach niewiedzy Polaków dr Melchior Szczepanik z Instytutu Spraw Publicznych.
„Nieistotna instytucja”
Coraz więcej osób uważa, Parlament Europejski nie ma istotnego znaczenia przy uchwalaniu prawa wspólnotowego. Tymczasem w Europarlamencie uchwalany jest między innymi budżet Unii Europejskiej.
- Parlament Europejski to instytucja, która współdecyduje o kształcie prawa obowiązującego w całej Wspólnocie – w tym w Polsce. Posłowie do Parlamentu Europejskiego wybierani są w demokratycznych wyborach i od nas – wyborców – zależy, kto zostanie europarlamentarzystą – dodał Rafał Dymek z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana.
REKLAMA
Kandydaci na listach
O miejsca w Parlamencie Europejskim ubiegają się nie tylko politycy i eksperci, ale także muzycy, aktorzy czy sportowcy.
- Także w wyborach krajowych niektóre partie wystawiają na swoich listach celebrytów. Znane nazwiska mają na celu przyciągnięcie jak największej liczby wyborców, ale nie jest to specyfika jedynie wyborów do Parlamentu Europejskiego – zauważył Rafał Dymek.
25 maja, w dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, zapraszamy Państwa do słuchania w Polskim Radiu 24 specjalnego programu poświęconemu temu wydarzeniu.
PR24/MP
REKLAMA
REKLAMA