Piknik Naukowy: Symulator operatora reaktora atomowego
Narodowe Centrum Badań Jądrowych zwraca uwagę na to, jak często złożone prawa fizyczne możemy zaobserwować w zwyczajnym życiu. Zwiedzającym udostępniono między innymi symulator służący do szkolenia zawodowych operatorów reaktorów jądrowych.
2014-05-31, 17:01
Posłuchaj
Narodowe Centrum Badań Jądrowych w swoich pomysłowo zorganizowanych pokazach zaprezentowało ciekawe właściwości pozornie prostych przedmiotów codziennego użytku. Dla laika są to rzeczy niemal niewyobrażalne, lecz dla pracowników Centrum to zwykła codzienność.
Szkodliwe promieniowanie?
Gdy słyszymy hasło „promieniowanie jonizujące”, to zwykle ogrania nas strach. Jednak promieniowania tego typu nie powinniśmy się bać, ponieważ stanowi integralną część naszego środowiska. Wiedzę o promieniowaniu wokół nas upowszechnia właśnie Narodowe Centrum Badań Jądrowych.
- Chcemy uświadomić ludziom, że promieniowanie jonizujące, którego tak się boją, jest naszym środowiskiem naturalnym. Szansa na to, żeby to promieniowanie nam zaszkodziło jest niewielka. Rzadko nam się zdarza być w okolicy bombardowania jądrowego, czy być w obiekcie, gdzie reaktor jądrowy ma awarię. Na co dzień mamy do czynienia z umiarkowanymi dawkami i błędne jest myślenie, że każde promieniowanie jest dla nas groźne – mówił w PR24 prof. Ludwik Dobrzyński z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Operatorem reaktora być
Synteza jądrowa zachodząca wewnątrz reaktora atomowego wyzwala olbrzymie ilości energii, dlatego operatorzy tego typu urządzeń muszą posiadać najwyższe kwalifikacje. Jeden błąd może skutkować rozregulowaniem reaktora, a reakcja łańcuchowa może mieć opłakane skutki. Stąd tak ważne jest odpowiednie wyszkolenie przyszłych operatorów, w czym pomóc ma specjalny symulator przygotowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych, a prezentowany na Pikniku Naukowym.
REKLAMA
- Symulator reaktora jest aplikacją komputerową. Na Pikniku Naukowym przy symulatorze czuwa nasz pracownik i instruuje jakie czynności wykonać, na co zwrócić uwagę w parametrach reaktora, żeby go uruchomić i pozwolić na bezpieczne funkcjonowanie. Obsługa reaktora nie jest wielką tajemnica, ale trzeba opanować pewne podstawowe umiejętności –wyjaśniał Marcin Sadowski z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
PR24/Grzegorz Maj
REKLAMA