Pomoc prawna za darmo, ale z fiskusem nadal będziemy radzić sobie sami

Osoby w trudnej sytuacji finansowej od przyszłego roku będą mogły za darmo zasięgnąć porady prawnej. Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej jest jednak daleka od doskonałości. – Ludzie nie otrzymają w ramach projektu pomocy w sprawach fiskalnych – mówiła Wiesława Moczydłowska.

2015-03-03, 18:32

Pomoc prawna za darmo, ale z fiskusem nadal będziemy radzić sobie sami
mat. ilustracyjne. Foto: flickr.com/Holtsman

Posłuchaj

03.03.2015 Wiesława Moczydłowska: „Będziemy apelować o to, żeby do ustawy o bezpłatnej pomocy prawnej włączyć również wsparcie podatkowe”.
+
Dodaj do playlisty

Problemy z rozliczeniem zeznania podatkowego to tylko wierzchołek kłopotów, jakie na co dzień Polacy mają z fiskusem. Wyłączenie tego obszaru z ustawy o prawnej pomocy dla najuboższych, według ekspertów, jest najsłabszym punktem przedsięwzięcia.

- Przecież prawo podatkowe to najtrudniejsza dziedzina legislacji i dotyka wszystkich Polaków. Darowizny, prawo spadkowe, roczne rozliczenia PIT – wiele życiowych sytuacji ma związek z podatkami, dlatego tym bardziej niezrozumiałe wydaje się, że autorzy ustawy tego nie uwzględnili w swoim projekcie – stwierdziła w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Zasikowska z zarządu Mazowieckiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Komentatorka w sprawie nowej ustawy ma jednak jeszcze poważniejsze wątpliwości. – Wykluczenie prawa podatkowego z projektu może być niezgodne z unijną Kartą Praw Podstawowych, która narzuca na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia obywatelom skutecznej pomocy prawnej.

- Obywatel nie może też w wielu przypadkach zgłosić się na własną rękę z wnioskiem o kasację do sądu. Wymagany jest pełnomocnik, tym bardziej uwzględnienie potrzeb podatników powinno mieć odzwierciedlenie w ustawie –dodała Wiesława Moczydłowska, rzecznik prasowy Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

REKLAMA

Polskie Radio 24/dm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej