Lepsze artykuły w Wikipedii

Celem projektu „Rok obrzędowy z Wikipedią” jest stworzenie porządnych artykułów etnograficznych dla Wikipedii. Klara Sielicka-Baryłka, pomysłodawczyni i koordynatorka projektu z Państwowego Muzeum Etnograficzne w Warszawie i Marta Moraczewska ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska opowiadały o współpracy ekspertów naukowych z wikipedystami.

2015-05-09, 11:32

Lepsze artykuły w Wikipedii
Oficjalna maskotka projektu - Wikipe-tan w polskim stroju regionalnym. Foto: wikipedia.org

Posłuchaj

09.05.15/Marta Moraczewska: „Im więcej ekspertów będzie uczestniczyć w pisaniu artykułów w Wikipedii, tym lepsze będą publikacje (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Wspólne badania terenowe pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie z fotografami i redaktorami Wikipedii oraz wolontariuszy pozwolą stworzyć lepsze pod względem merytorycznym hasła w wolnej, internetowej encyklopedii z zakresu wybranych unikalnych zwyczajów z terenu Polski. To wszystko dzięki projektowi „Rok obrzędowy z Wikipedią”.

– To wyzwanie dla obu stron. Muzeum opracowuje program wyjazdu do społeczności lokalnej.  Wikipedyści zaś są odpowiedzialni za dokumentację fotograficzną oraz przeprowadzanie wywiadów – tłumaczyła Klara Sielicka-Baryłka.

W ramach projektu będą również przeprowadzane warsztaty edukacji medialnej dla członków społeczności wiejskich. Jak zauważyła Marta Moraczewska, Wikipedię może edytować każdy, jeśli posiada stosowną wiedzę.

– Anonimowa Wikipedia ma twarze. Podstawą solidnego artykułu w Wikipedii są źródła i przypisy. Jeśli ktoś ma ochotę przyłożyć cegiełkę do wspólnej bazy wiedzy, to jest to możliwe. To wolna encyklopedia, którą każdy może edytować – podkreślała gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji na stronie internetowej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:GLAM/Projekty/Rok_obrz%C4%99dowy_z_Wikipedi%C4%85

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej