Produkuj i zużywaj mniej energii!

Obecnie w Polsce każdy z nas zużywa dziennie średnio 10 kg węgla i 2,5 litra ropy. Jednak zużywanie tak dużej ilości paliw kopalnych nie jest konieczne, żeby zaspokoić nasze potrzeby energetyczne – przekonywał w Polskim Radiu 24 Marcin Popkiewicz, naukowiec, analityk megatrendów i autor licznych publikacji dotyczących zmian klimatu. Jedną z alternatyw wytwarzania energii jest energetyka obywatelska, o której natomiast mówił Paweł Szypulski z Polskiej Zielonej Sieci.

2015-06-21, 12:44

Produkuj i zużywaj mniej energii!
zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/epSos .de

Posłuchaj

21.06.15 Marcin Popkiewicz: „Możemy korzystać z wszelkich usług energetycznych, zużywając 1/3 energii zasobów, co obecnie. To technicznie nie jest problem. Problem jest w naszych głowach (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Goście Polskiego Radia 24 wskazywali na trzy fundamentalne problemy ekologiczne naszych czasów: wzrastające tempo zużycia energii związane ze wzrostem demograficznym, koncentrowanie się na pozyskiwaniu energii jedynie z paliw kopalnych oraz zmiany klimatyczne będące konsekwencją nadmiernej emisji dwutlenku węgla.

– Nasza cywilizacja urosła na paliwach kopalnych. W związku z przyrostem demograficznym, potrzebujemy coraz więcej energii. Pozyskiwanie paliw kopalnych staje się jednak coraz trudniejsze. Jeśli chcemy zatrzymać zmiany klimatyczne, musimy spalać o połowę mniej – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Popkiewicz.

Energię można pozyskiwać nie tylko z paliw kopalnych. Wiatr, słońce, woda, biomasa – to również potencjalne źródła energetyczne. Każdy z nas może stworzyć przydomową „elektrownię”, wykorzystując właśnie odnawialne źródła energii.

– Jednym ze sposobów powstrzymania zmian klimatycznych jest energetyka obywatelska opierająca się na odnawialnych źródłach energii i zwiększeniu efektywności energetycznej. W tej chwili energetyka jest w rękach wielkich koncernów, natomiast można dążyć do tego, by była w rękach obywateli. Energia może być generowana przy domowych, małych źródłach, z małych wiatraków i dachowych paneli słonecznych – powiedział Paweł Szypulski.

REKLAMA

Więcej o sposobach spowolnienia zmian klimatycznych, metodach ograniczenia zużycia energii oraz sposobach jej wytwarzania w całości rozmowy z ekspertami.

Polskie Radio 24/dds

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej