Celebrytyzacja polityki

Czym jest celebrytyzacja polityki? O tym w Polskim Radiu 24 mówił Andrzej Grabarczuk, autor książki „Celebrytyzacja polityki w Stanach Zjednoczonych”.

2015-07-11, 14:24

Celebrytyzacja polityki
Media są głównym rozgrywającym w procesie celebrytyzacji życia politycznego fot.flickr/Darren Birgmaier

Posłuchaj

11.07.15 Andrzej Grabarczuk: „Celebrytyzacja powinna być dopełnieniem twardej polityki (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Już w starożytności to politycy byli celebrytami i największymi gwiazdami. Za ojca celebrytyzacji uważa się Aleksandra Wielkiego, ponieważ był pierwszą sławną osobą na świecie – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Grabarczuk.

Obecnie celebrytyzacja najbardziej rozwija się w Stanach Zjednoczonych. Politycy otaczają się gronem doradców PR tak, by być atrakcyjnymi i przekonującymi dla potencjalnych wyborców. Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, do zjawiska celebrytyzacji zalicza się również proces angażowania się gwiazd w politykę. 

– Zjawisko celebrytyzacji zachodzi na dwóch płaszczyznach. Z jednej strony politycy upodabniają się do bohaterów kultury popularnej. Z drugiej strony gwiazdy chcą mieć wpływ na rozwiązywanie ważnych problemów politycznych i społecznych. To zjawisko nie miałoby miejsca gdyby nie media – one są głównym katalizatorem – tłumaczył Andrzej Grabarczuk.

Więcej o celebrytyzacji polityki w całości audycji.

REKLAMA

Z Andrzejem Grabarczukiem rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

 

 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej